Endometriozis hastalarında serum ve peritoneal sıvı MASP-3, adipsin, properdin ve kompleman faktör H düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum and peritoneal fluid MASP-3, adipsin, properdin, and complement factor H levels in endometriosis patients
  1. Tez No: 778203
  2. Yazar: MERVE DİDEM EŞKİN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM MORALOĞLU TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Çalışmamızda endometriozis hastalarında serum ve peritoneal sıvıda mannoz bağlayan lektin ilişkili serin proteaz-3 (MASP-3), adipsin (kompleman faktör D-KFD), properdin (kompleman faktör P-KFP) ve kompleman faktör H (KFH) düzeylerini değerlendirerek, alternatif kompleman yolağının bu önemli düzenleyicilerinin hastalığın etiyopatogenezindeki olası rolünü ve/veya tanısında önemli birer belirteç olabilme potansiyellerini ortaya koymayı, böylelikle non-invaziv yöntemler kullanarak daha düşük maliyetli ve daha kısa zamanda elde edilebilen sonuçlarla erken tanı koyarak erken tedavi şansı elde edebilmeyi amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız için hastanemiz Kadın Hastalıkları Ve Doğum Kliniği - Jinekoloji ve İnfertilite Klinikleri'ne 30 Haziran 2022-31 Ekim 2022 tarihleri arasında pelvik ağrı, infertilite, disparoni gibi şikayetleri nedeniyle başvurmuş 18-44 yaş arası reprodüktif çağda olan, ultrasonografi ve/veya manyetik rezonans görüntüleme ile endometriozis tanısı almış olan, bu hastalık için daha önce cerrahi ve/veya medikal tedavi almamış olan, ek jinekolojik hastalığı olmayan, kliniğimize başvuru sonucunda cerrahi tedavi planlanarak revize American Society for Reproductive Medicine (rASRM) sınıflamasına göre evrelemesi yapılan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 32 adet endometriozis hastası dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak ise kliniğimize başvuran aynı yaş grubunda, başka jinekolojik ve/veya sistemik hastalığı olmayan sağlıklı, çalışmamıza katılmaya gönüllü olan 26 adet kadın dahil edilmiştir. Her iki grubun demografik-klinik özellikleri, serum tam kan sayımı, rutin biyokimyasal analizleri, bazal hormon profilleri (Folikül stimüle edici hormon (FSH), lüteinize edici hormon (LH), tiroid stimülan hormon (TSH), östradiol (E2), progesteron, prolaktin (PRL), anti-müllerian hormon (AMH)), C-reaktif protein (CRP), lipid profili (yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), trigliserit, çok düşük dansiteli lipoprotein (VLDL)), kanser antijen 125 (CA125) düzeyleri ile kontrol grubunda serum; endometriozis grubunda serum ve peritoneal sıvı MASP-3, adipsin, properdin, KFH sonuçları, duyarlılıkları ve özgüllükleri analiz edilmiştir. Bulgular: Yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), sigara ve alkol kullanımı açısından birbirine benzer olan iki grupta (tüm değerler için; p>0,05); endometriozis grubunda serum adipsin ve KFH düzeyleri, kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek iken (sırasıyla, p=0,027 ve p=0,04); serum MASP-3 ve properdin düzeyleri iki grup arasında benzerdi (sırasıyla, p=0.381 ve p=0.524).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, by evaluating the levels of mannose-binding lectin-associated serine protease-3 (MASP-3), adipsin (complement factor D-CFD), properdin (complement factor P-CFP) and complement factor H (CFH) in serum and peritoneal fluid of endometriosis patients, we aimed to reveal the possible role of these important regulators of the alternative complement pathway in the etiopathogenesis of the disease and/or their potential to be an important marker in the diagnosis of the disease, thus using non-invasive methods. We aim to get the chance of early treatment by making an early diagnosis with low cost and results that can be obtained in a shorter time. Materials (Patients) and Methods: For our study, those who applied to the gynecology and infertility clinics of our hospital between 30 June 2022 and 31 October 2022 with complaints such as pelvic pain, infertility, and dyspareunia, were of reproductive age, between the ages of 18-44, and were diagnosed with endometriosis by ultrasonography and/or magnetic resonance imaging, 32 patients who did not receive surgical and/or medical treatment for this disease before, did not have any additional gynecological disease, were staging according to the revised American Society for Reproductive Medicine (rASRM) classification after applying to our clinic, and who volunteered to participate in the study were included. As the control group, 26 healthy women of the same age range who applied to our clinic, who did not have any other gynecological and/or systemic diseases, and who volunteered to participate in our study were included. Demographic-clinical characteristics of both groups, serum complete blood count, routine biochemical analysis, basal hormone profiles (follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), thyroid stimulating hormone (TSH), estradiol (E2), progesterone, prolactin (PRL), anti-mullerian hormone (AMH)), C-reactive protein (CRP), lipid profile (high-density lipoprotein (HDL), low-density lipoprotein (LDL), triglyceride, very low-density lipoprotein (VLDL), cancer antigen 125 (CA125) levels were analyzed. Moreover, serum in the control group; results, sensitivities, and specificities of serum and peritoneal fluid MASP-3, adipsin, properdin, and CFH in the endometriosis group were analyzed. Results: In two groups similar to each other in terms of age, height, weight, body mass index (BMI), smoking, and alcohol use (p>0.05, for all values); while serum adipsin and CFH levels in the endometriosis group were significantly higher than in the control group (p=0.027 and p=0.04, respectively); serum MASP-3 and properdin levels were similar between the two groups (p=0.381 and p=0.524, respectively).