COVID-19 sürecinde yükseköğretimde uzaktan eğitim: Eğitimcilerin deneyimleri üzerine fenomenolojik bir araştırma
Distance education in higher education in the COVID-19 process: A phenomenological research on the experiences of educators
  1. Tez No: 778225
  2. Yazar: SEDAT AKÇURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretim elemanlarının 2020 bahar, 2020-2021 güz ve bahar olmak üzere toplam üç dönemde Covid-19 pandemisinde etkin katılım sağlayarak tecrübe ettiği uzaktan eğitim deneyimlerine dair görüşlerini elde etmektir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış olup çalışma grubunu, Batı Karadeniz'de bulunan bir üniversitenin eğitim fakültesinde görev yapan 18 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Çalışma fenomenolojik desen kapsamında yürütülmüştür. Öğretim elemanlarına araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları yönlendirilip, öğretim elemanlarının sorulara verdikleri cevaplar ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Elde edilen verilerin transkripti yapılıp, veriler analiz edilmiştir. Analiz tümevarıma dayanıp tema ve kodlar oluşturularak yapılmıştır. Araştırmacı tarafından elde edilen tema ve kodlar nitel çalışma alanında uzman olan bir öğretim elemanı tarafından tekrar kodlanmıştır. Kodlayıcılar arası tutarlılık %90 bulunmuştur. Öğretim elemanlarının, mekânsal olarak yürütülen yüz yüze eğitim ile Covid-19 pandemi sürecindeki uzaktan eğitime dair görüşlerinin alındığı bu araştırmada; öğretim elemanlarının uzaktan eğitimi acil durumlarda eğitim-öğretimin devamı için gerekli olduğunu, mecbur kalmadıkça uzaktan eğitim modelini tercih etmeyeceklerini ifade etmişlerdir. Bunun gerekçelerini ise; etkileşim ve iletişimin sınırlı olmasına, ölçme ve değerlendirme boyutunda sıkıntıların yaşanmasına, teknolojik bakımından araç-gereçlerin yetersiz olmasına, teknolojik alt yapı/teknik problemlerin yaşanmasına, bu eğitim modelinin öğrenciler için herhangi bir fayda sağlayamadığıyla açıklarken, öğretim elemanlarının uzaktan eğitim sürecinde kendi öz değerlendirmelerini kısmen başarılı buldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to obtain the opinions of the faculty members about the distance education experiences they have experienced by providing effective participation in the Covid-19 pandemic in a total of three periods: spring 2020, fall 2020-2021 and spring. The qualitative method was used in the research and the study group consists of 18 teaching staff working at the faculty of education of a university located in the Western Black Sea. The study was conducted within the scope of phenomenological pattern. Semi-structured interview questions prepared by the researcher were directed to the teaching staff and the answers given by the teaching staff to the questions were recorded with a voice recorder. The transcript of the obtained data was made and the data were analyzed. The analysis was carried out by creating themes and codes based on induction. The themes and codes obtained by the researcher were re-coded by an instructor who is an expert in the field of qualitative research. The Decoders' inter-coder consistency was found to be 90%. In this research, where the views of the teaching staff on distance education in the Covid-19 pandemic process were taken with face-to-face education conducted spatially; They stated that the distance education of the teaching staff is necessary for the continuation of education in emergency situations, they will not prefer the distance education model unless they have to. The reasons for this to work; limited interaction and communication of assessment into troubles with the size, in terms of technological equipment, lack of technological infrastructure/technical issues, this educational model any benefit to the students, explaining the process of the teaching staff in distance education in their own self-assessments concluded that they found only partially successful.