Serbest eczanede klinik eczacı tarafından hipertansif hastalara verilen farmasötik bakım hizmetlerinin sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pharmaceutical care services provided to hypertensive patients by the clinical pharmacist at the community pharmacy
  1. Tez No: 778306
  2. Yazar: EMİNE CEREN DEMİRCİOĞLU AKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT SANCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Klinik eczacı tarafından serbest eczanede verilecek farmasötik bakım hizmetlerinin hipertansif hastalarda ilaca uyum öz-etkililiğine katkısının ölçülmesi, güncel hipertansiyon kılavuzlarında hedeflenen kan basıncı değerlerine ulaşılmasındaki etkisinin incelenmesi ve serbest eczaneye başvuran 40 yaş üstü, daha önce prehipertansif ya da hipertansif tanısı almamış bireyleri hastalık taraması ile erken tanı için doktora yönlendirmeyi içeren klinik eczacılık danışmanlığının etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya dahil edilen hastalar farmasötik bakım grubu ve kontrol grubu şeklinde ikiye ayrılmıştır. Her iki grubun kan basıncı değerleri periyodik olarak kayıt altına alınmıştır, hastalara çalışma başlangıcında ve sonunda olmak üzere 'Hipertansif Hastalarda İlaca Uyum Öz-Etkililik Ölçeği Kısa Formu' uygulanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü henüz hipertansiyon tanısı almamış 40 yaş üstü bireylerle gerçekleştirilmiştir. Kan basıncı ölçümleri haftada en az 3 gün olmak üzere ortalaması alınarak kayıt edilmiştir. Kılavuzlara göre yüksek kan basıncına sahip kişiler doğrudan doktora yönlendirilmiş ve hipertansiyon tanı ve tedavi alma durumları izlenmiştir. Bulgular: Çalışmanın ilk bölümüne hipertansiyon tanısı konmuş olan 81 kişi dahil edilmiştir. Çalışmanın sonunda farmasötik bakım grubundaki hastaların sistolik kan basıncı medyan değeri 150 mmHg'dan (ÇAA:137,2-160) 135 mmHg'ya (ÇAA:130-143) düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Objectives: The purpose of this study is to evaluate the contribution of the pharmaceutical care services provided by the clinical pharmacist at the community pharmacy according to the self-efficacy of adherence to medication in hypertensive patients and to determine impact of clinical pharmacist-led service (including disease screening and refer to physicians) among individuals over the age of 40 who apply to the community pharmacy without previous diagnosis of prehypertensive or hypertensive status. Method: The patients were divided into pharmaceutical care group and control group. The blood pressure values of both groups were recorded periodically, and the 'Short Form of Medication Adherence Self-Efficacy Scale in Hypertensive Patients' was applied at the beginning and end of the study. The second part of the study was conducted with individuals over the age of 40 who had not yet been diagnosed with hypertension. Blood pressure measurements were recorded by averaging at least 3 days a week. According to the guidelines, people with high blood pressure were referred directly to the physician, and their status of hypertension was monitored. Results: In the first part of the study, 81 patients diagnosed with hypertension were included At the end of the study, the median systolic blood pressure of patients in the pharmaceutical care group decreased from 150 mmHg (IQR: 137,2-160) to 135 mmHg (IQR: 130-143).