Karadağ dağı (Çanakkale-Çan) bölgesindeki kuşların bolluğunun uzaktan örnekleme metodu ile araştırılması
Investigation of the abundance of birds in the karadağ mountain region (Çanakkale-Çan) by using the distance sampling method
- Tez No: 778307
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma ile Çanakkale ili Çan ilçesinde bulunan Karadağ Dağı bölgesindeki kuş türlerinin belirlenmesi ve ülkemizde ilk defa kullanılan uzaktan örnekleme yöntemiyle EUNIS habitat tiplerine göre popülasyon yoğunluğunun tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, farklı habitatların bulunduğu 12 noktada, Haziran- Ekim 2019, Mart- Mayıs 2020 ayları arasında 44 günlük arazi çalışması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Gözlem çalışmalarında nokta sayım yöntemi kullanılmıştır. Popülasyon yoğunluk ve birey sayısı tahmini yapmak için uzaktan örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda noktalarda Pelecaniformes takımından 3 tür, Ciconiiformes takımından 2 tür, Accipiterformes takımından 8 tür, Galliformes takımından ait 1 tür, Suliformes takımından 2 tür Charadriiformes takımından 1 tür, Columbiformes takımından 3 tür, Cuculiformes takımından 1 tür, Strigiformes takımından 2 tür, Coraciiformes takımından 1 tür, Bucerotiformes takımından 1 tür, Piciformes takımından 3 tür, Passeriformes takımından 55 tür olmak üzere toplam 83 türe ait 2054 birey gözlemlenmiştir. Kuş birey sayılarının en yoğun görüldüğü alanlar Karadağ Dağının kuzeyinde bulunan J5 habitatındaki 1,6 ve 12 numaralı gözlem noktaları olarak belirlenmiştir. Uzaktan örnekleme yöntemiyle yapılan popülasyon yoğunluk tahminlerine göre, gözlemlenen kuş türlerinde popülasyon yoğunluğunun en fazla olduğu tür Galerida cristata (D: 147,91) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the bird species in the Karadag Mountain region in the Can district of Canakkale province and to estimate the population density according to the EUNIS habitat types with the distance sampling method used for the first time in our country. The study was carried out as a 44-day fieldwork between June-October 2019, March-May 2020, at 12 locations with different habitats. Point counting method was used in observation studies. Distance sampling method was used to estimate population density and number of individuals. As a result of the study, 3 species from Pelecaniformes, 2 species from Ciconiiformes, 8 species from Accipiteriformes, 1 species from Galliformes, 2 species from Suliformes, 1 species from Charadriiformes, 3 species from Columbiformes, 1 species from Cuculiformes, 2 species from Strigiformes, 1 species from Coraciiformes, 1 species from Bucerotiformes, 3 species belonging to the order Piciformes, 55 species belonging to the order Passeriformes, a total of 2054 individuals belonging to 83 species were observed. The areas with the highest number of bird individuals were determined as observation points 1,6 and 12 in the J5 habitat, located in the north of Karadag Mountain. According to population density estimates made by distance sampling method, the species with the highest population density in the observed bird species was Galerida cristata (D: 147,91).