CFD study on the advection of particle size distribution of droplets & aerosols expelled by a turbulent jet
Türbülanslı bir jet tarafından dışarı atılan damlacık/aerosol partiküllerinin büyüklük dağılımının önerilmesi üzerine hesaplamalı akışkanlar dinamiği
- Tez No: 778336
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, COMSOL Multiphysics v5.6'da bulunan 2 boyutlu eksenimetrik CFD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) modeli kullanılarak partikül büyüklüğü dağılımının önerilmesi üzerine çalışma yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı, basitleştirilmiş bir 2 boyutlu eksenimetrik CFD modeli kullanarak parçacıkların hareketi hakkında fikir edinmektir. Modelin sadeliği, yüksek doğruluktaki 3 boyutlu modellerin sonuç üretme süresine kıyasla nispeten hızlı sonuç üretilmesine ve deneysel kurulumların aksine kolay özelleştirmeye olanak tanır. Bu tezde sunulan sonuçlar hedef konuma ulaşan parçacıklar için sırasıyla parçacıkların boyut dağılımındaki değişime ve verici tarafından başlangıçta yayılan toplam parçacık hacminin oranına odaklanmıştır. Elde edilen sonuçların farklı açılardan analizi, parçacıkların advek- siyon (yatay iletim) davranışı ve boyut dağılımının evrimi hakkında fikir vermektedir. Bulunan sonuçları elde etmek için önce alan akış simülasyonları, ardından parçacık izleme simülasyonları gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
In this research, study on the advection of particle size distribution was carried out using the 2D axisymmetric CFD model available in COMSOL Multiphysics v5.6. The aim of this research is gain insight into the movement of particles using a simplified 2D axisymmetric CFD model. The simplicity of the model allows for the relatively rapid generation of results as compared to the result generation time of high-fidelity 3D models and easy customization as opposed to experimental setups. The results presented here are focused on the change in the size distribution of particles that reach a target location and the fraction of the total particle volüme initially emitted by the transmitter that reach a target location. Analysis of theresults from different perspectives provide insight into the advective behaviour of the particles and the evolution of size distribution as the particles are delivered to target locations. To obtain the results, field flow simulations are carried out first, followed by particle tracking simulations.