Turkish digital linguaculture: Intertextual practices of a Facebook community
Türkçe dijital dil-kültürü: Bir Facebook topluluğunun metinlerarası pratikleri
- Tez No: 778384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ERDUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu söylem temelli çalışma, Özel İlgi Alanlarına Yönelik bir Facebook Grubunun (ÖİAFG) pratikleri ve bu pratiklerin bağlamlarında olası sonuçları aracılığıyla Türkçe çevrimiçi dil-kültürüne bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma, ÖİAFG üyelerinin yorum ve gönderilerine odaklanarak; metinler ve çeşitli görseller ( GIF'ler, resimler, videolar ve ifadeler) gibi çeşitli semiyotik kaynaklar aracılığıyla yapılan heteroglot pratikleri, metinlerarası referansları ve ayrıca bu referansların kullanıldığı ve alındığı orijinal bağlamları araştırmaktadır. Analiz, 3 aylık bir veri toplama döneminde ÖİAFG'da üretilen içerikten yararlanır. Çalışmanın bulguları, mecazi dil, çok modlu kaynaklar ve İngilizce kullanımının ÖİAFG üyelerinin çok yönlü okuryazarlıklarını yansıtan yaygın olarak uygulanan dil-kültürü pratikleri olduğunu göstermektedir. Bu pratikler sayesinde, çok katmanlı heteroglossik ve metinlerarası ilişkiler ile örülü hibrit bir dijital söylem ve ÖİAFG dil-kültürü inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This discourse-based study aims to provide a perspective on online Turkish linguaculture through the practices of a Facebook Specific Interests Group (SIG) and the possible implications of these practices in context. Focusing on posts and comments of the SIG members, the study investigates how the heteroglot practices and intertextual references made through diverse semiotic resources such as text and visuals including GIFs, images, videos and emoticons, and also the original contexts where these references are used and taken from. The analysis draws on the content produced on the SIG in a 3-month data collection period. The findings of the study demonstrate that members' linguacultural practices manifest themselves commonly in their use of figurative language, multimodal resources and English that reflect their multiliteracies. Thanks to these practices, a hybrid digital discourse and the linguaculture of the SIG are constructed through multilayered heteroglot and intertextual relations.