Çocuklarda bakteriyel enfeksiyon tanısında eozinopeninin yeri
The role of eosinopenia in diagnosis of pediatric infectious diseases
  1. Tez No: 778385
  2. Yazar: AYSUN ATA
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT ANIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çocuklarda bakteriyel enfeksiyon tanısında eozinopeninin rolünün belirlenmesi ve diğer akut faz reaktanları ile karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Ocak 2008- Aralık 2008 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi, Çocuk Polikliniklerine ayaktan başvuran ve 0-14 yaş arası hastalardan bakteriyel enfeksiyon ve viral enfeksiyon tanısı alan olgular ile herhangi bir enfeksiyon kliniği olmayan diğer hastalar kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Bulgular: Çalışmaya alınan 2144 hastanın 519'unu (%24,2) bakteriyel enfeksiyon tanılı olgular, 356'sını (%16,6) viral enfeksiyon tanılı olgular, 282'sini (%13,1) sistemik hastalık tanılı olgular, 15'ini (%0,7) majör travmalı olgular ve 972'sini (%45,4) diğer hastalıklar oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective : To determine the role of eosinopenia in diagnosis bacterial infections in childhood and its comparision with other acute phase reactants Methods: The study was conducted among 0-14 years old children who admitted to Tepecik Training and Research Hospital Pediatric Emergency Service and Pediatric Outpatient Clinics between January 2008-December 2008. Patients with bacterial infections, viral infections and control group without any infection sign enrolled in the study. Results: Among 2144 patients, 519 (24.2 %) were diagnosed as bacterial infection, 356 (16.6%) as viral infection, 282 (13.1%) as systemic diseases, 15 (0.7%) as major trauma and 972 (45.4%) as other diseases.