Singing together every night: Novel forms of Muslim womanhood in Turkey
Her gece birlikte şarkı söylemek: Türkiye'de Müslüman kadınlıkların yeni görünümleri
- Tez No: 778395
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRAY KOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, genç. dindar Müslüman kadınların kültürel pratiklerinin, aidiyet ve kimliklerini Türkiye'nin kültürel ve siyasi iklimi bağlamında kendi kültürel ortamlarını nasıl inşa ettiklerini inceleyen bir vaka çalışmasıdır. Bu araştırma aynı zamanda orta sınıf dindar Müslüman genç kadınların birer fail olarak, milliyetçi ve muhafazakar politikaların etkisi altında şekillenen kamusal alanda kendilerini nasıl konumlandırdıklarının, bu politikaları ne şekilde tercüme ettiklerinin ve bunlara nasıl tepkiler verdiklerinin aynı zamanda bu politikaların orta sınıf aidiyetlerini nasıl şekillendirdiğinin ayrıntılı bir açıklamasını sunmaktadır. Bu tez, dindar genç Müslüman kadınlardan oluşan bir müzik grubunu konu alarak, bu gençlerin aileleri, dinleri ve gelenekleri ile olan ilişkilerinin kültürel üretim süreçlerine etkisini incelemektedir. Araştırma aynı zamanda bu müzik grubunun icra ettikleri politik içerikli, eleştirel şarkıları nasıl yeniden yorumladığını, ayrıca muhafazakar bir profile sahip dinleyicilerle ilgili olarak kullandıkları stratejileri ve bunların sebeplerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple, grup üyelerinin politik eğilimlerine ışık tutmak için müzik grubunun politik ve coğrafi olarak zengin repertuarı analiz edilecektir. Bu tez, dindar genç kadınlardan oluşan bu müzik grubunun aile, din, politika ve geleneğe içkin unsurları ne ölçüde kabul ettiğini ve kültürel üretim süreçlerine aktif katılımlarıyla kamusal alanda kimliklerini nasıl oluşturduklarını araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a case study that examines how the cultural practices, engagement, and identities of young pious Muslim women are shaped as they build their own cultural settings within the context of Turkey's cultural and political environment. The study also provides a detailed account of how middle-class pious Muslim young women react, translate, as well as position themselves within the sphere they create as active participants by embracing contemporary political positions that are authoritative, nationalistic, and conservative in nature, as well as how they envision their middle-class membership. This case study examines the formations that these young people include in and omit from their cultural production processes, which are marked by their relationships with their families, religion, and traditions, using as its subject a music group comprised of pious young Muslim women. The research also aims to examine how this musical ensemble reinterprets the politically charged, critical songs they perform, as well as the reasons and strategies they employ in relation to the religious community and audience. In doing so, the politically and geographically diversified repertoire of the musical group is analyzed in order to shed additional light on its political origins. The study investigates the extent to which individuals accept these conditions and how, by their active engagement in cultural production processes, they form their identities in the public space.