Examining different aspects of mentalization capacity among adolescents
Ergenlerde zihinselleştirme kapasitesinin farklı yönlerinin incelenmesi
- Tez No: 778394
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE SERRA MÜDERRİSOĞLU, PROF. DR. GÜLER OKMAN FİŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Zihinselleştirme, kişisel farkındalık ve karşılıklı etkileşim için gerekli temel bir insani özellik olarak kabul edilir (Bleiberg, 2013). Zihinselleştirme kavramı, önemli bir gelişimsel dönem olan ergenlikte henüz yeterince incelenmemiştir. Mevcut çalışmada zihinselleştirme becerisinin ergenlik döneminde nasıl seyrettiği incelenmekte, dışa yönelim problemleri olanlar ile içe yönelim problemleri olan ergenlerin zihinselleştirme becerileri birbirleriyle ve problemi olmayanlarla karşılaştırılmaktadır. Bu amaçla iki ana hipotez test edilmiştir. İlk hipotez, psikopatoloji belirtisi olmayan ergenlerin daha iyi zihinselleştirme puanlarına sahip olacağını iddia eder. İkinci hipotez, içe yönelim problemi olanlarla dışa yönelim problemleri olanların zihinselleştirme puanları arasında farklılıklar olacağını, içe yönelim problemi olanların daha iyi zihinselleştirme becerisine sahip olacağını iddia eder. Bu hipotezlere ek olarak çalışmada Nasıl Hissediyorum Ölçeği'nin Türkçe uyarlaması yapılmış ve Gençler için Yansıtıcı İşlevsellik Ölçeği Türkçe kullanılmıştır. Hipotezleri test etmek için İstanbul'dan 700 lise öğrencisinden oluşan bir toplum örneklemine ulaşılmış ve çeşitli ölçüm araçları kullanılmıştır. Her iki hipotez de psikopatoloji belirtileri olduğunda zihinselleştirme puanlarının kötüleştiğini gösteren sonuçlarla desteklenmiştir. İçe yönelim ve dışa yönelim problemlerinin profili, zihinselleştirme puanları açısından birbirinden önemli ölçüde farklıdır. Ergen grupta zihinselleştirme ve psikopatoloji belirtileri arasındaki ilişki hakkında ayrıntılı bilgi veren toplum örneklemi, dışa yönelim problemleri olanların zihinselleştirme becerilerinin geliştirilmesine ihtiyaç duyduğunu, fazla zihinselleştimenin de içe yönelim semptomlarıyla ilişkilenebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mentalization is considered a core human capacity, necessary for personal awareness and reciprocal interaction (Bleiberg, 2013). The features of mentalizing in the important period of adolescence are not sufficiently studied. The current study examines mentalization in adolescents, investigating whether there are differences in the mentalizing ability of two diagnostic groups, externalizers vs internalizers, compared with each other, as well as those with no symptoms of psychopathology. With this aim, two main hypotheses were tested. The first hypothesis claims that adolescents with no symptoms of psychopathology will have better mentalization scores. The second hypothesis claims that there will be differences between the mentalization scores of internalizers and externalizers, internalizers being better mentalizers. In addition, the Turkish adaptation of the How I Feel Questionnaire and the Turkish version of the Youth Reflective Functioning Scale were administered. To test the hypotheses, a community sample of 700 high school students from Istanbul were reached and they completed several measurement tools. Both hypotheses were supported, indicating that mentalizing scores are worse when there are symptoms of psychopathology. The profiles of internalizers and externalizers were significantly different from each other in their mentalization scores. The community sample provides detailed information about the relation of mentalization and symptoms of psychopathology among adolescents, indicating that externalizers need support to develop mentalizing skills, whereas too much mentalizing can be associated with internalizing symptoms.