Kedi gözü [Film (VHS video kaset)]
The Cat eye
  1. Tez No: 74120
  2. Yazar: İLKER CANİKLİGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Filmin Özeti: Çipil sarman bir kedidir. Sahibi olan genç adamla birlikte yaşamaktadır. Her sabah adam işe giderken peşinden dışarı çıkmak ister. Fakat adam izin vermez. Çipil' in üzerine kapıyı kilitler ve gider. Çipil bütün gün evde yalnız başına oturur. Etrafı karıştırır, oynar, uyuklar ve rüyalar görür. Ses algısı insanınkinden üstün olduğu için sokaktaki sesleri duyar. Balkondan dışarı bakmaya çalışır. Dışarıdaki evleri ve ağaçları zorlukla görür. Çipil her gün aynı rüyayı görür. Otların arasında hızla koşmaktadır. Fakat rüya her seferinde yarıda kalır. Bazen bir helikopter sesinden ürker, bazen de kendiliğinden uyanır. Akşam sahibi eve gelince sıkıntısı biraz hafifler. Yemek yer, sahibiyle oynar sonra birlikte TV karşısında otururlar. Çipil genellikle uyuklar. TV'ye bakar fakat konuşulanları anlayamaz. Sadece gürültüler duyar. Sahibinin kendisine söylediği şeyleri de anlamaz sadece ismini anlar. Bir de kızgınlık, sevgi gibi genel tavırları anlayabilir. Çipil in hayatı böyle sürüp gitmektedir. Her gün birbirinin aynıdır. Geceleri kapıya zıplar gürültü eder. Evden çıkmak için tek yolun kapı olduğunu anlamıştır. Tüm bu çabalarına rağmen sahibini kızdırıp uykusuz bırakmaktan başka bir şey yapamaz. vıBir gün Çipil yine rüya görür. Rüyada evin kapısı kendiliğinden açılır. Kapının dışında orman vardır. Çipil koşarak kapıdan çıkar ve otların arasında, kuş seslerini izleyerek koşmaya başlar. Fakat rüya her zamanki gibi yarıda kesilir. Bir gün sahibi yine kapıdan çıkar. Fakat bir şey unuttuğu için geri gelir. Bu arada kapıyı bir an açık unutur. Çipil bu fırsatı kaçırmaz ve hemen kaçar. Sahibi bunu fark etmez ve evden çıkar gider. Çipil apartmanda kaybolur. Her yer birbirine benzer, sesler artar, kalp atışları, nefes alıp verişi hızlanır. Bir yukarı bir aşağı gider fakat bir türlü çıkışı bulamaz. Bütün kediler gibi o da kat kavramına tamamen yabancıdır. Apartmanda bağırmaya başlar ama kimse yoktur. Bütün gün apartmanda kalır. Akşam sahibi eve gelir. Çipil her akşam onu kapıda karşıladığı için bir terslik olduğunu anlar. Sonra yaptığı hatayı hatırlar. Apartmana çıkar. Deli gibi Çipil'i arar. Sonunda üst katlardan birinde bulur. Kucağına alır eve getirir. O gece Çipil kapıya atlamaz. Gürültü etmez. Küsmüştür. Ertesi sabah sahibi çıkarken kapıdan kaçmaya çalışmaz. Sahibi gider, kapı kapanır. Çipil yine boş evde yalnız kalır. Bir süre camdan dışarı bakar, yine çocukların seslerini duyar. VIISonra masanın üzerinde uyumaya başlar. Rüyasında yine otların arasında koşar. Sonra otlar biter. Caddeye çıkar, sağa sola bakar. Gürültüyle bir araba geçer. Ekran kararır. vuı
Özet (Çeviri)
Synopsis of the Film: Çipil is a red tabby cat. He lives with his young owner. He wants to go out with him every morning as his owner leaves for work. But the young man does not let him go out. He locks the door and leaves Çipil alone in the house. Çipil stays alone all day long. He plays, sleeps and dreams. He hears strange voices coming from the street. He looks outside from the balcony. But he can only see some trees and buildings. Çipil has the same dream every day: he is running fast in short green grass. But the dream is never completed. A noise, sometimes a helicopter, sometimes the voices from the street wakes him up before the end of the dream. He is happier when his owner arrives. He eats, plays with the young man and then they watch TV together. Çipil looks at the TV but cannot understand anything. He only hears strange noises. The only word he understands is Çipil. But he can feel the anger or love in his owners voice and expressions. For Çipil each day is identical to all others. At night he jumps at the door. He knows that the door is the only way out. But all his efforts are useless. His owner gets angry with him for the noise he makes in his attempts to go out IXÇipil has another dream one day. The door opens suddenly and he sees trees behind it as if the door were opening to a forest. He runs between trees, listening to birds singing. One day his owner comes back shortly after leaving for work to pick up something he forgot. As he searches around, he leaves the door ajar for a second. Çipil, takes the opportunity and escapes. The owner, unaware of Çipil's escape, closes the door and leaves for work. Cipil looses his way in the building. Every door is the same, he cannot find the way out nor home. Like all cats, te concept of a“floor”is alien to him. He cries in the building but no one answers. He stays in the building all day. When the young man comes home, not seeing Çipil greeting him at the door, he realizes that something is wrong. Quickly remembering the brief moment when he left the door ajar, he begins to search for Çipil first in the apartment and then in the building. He finds him in one of the upper floors. He takes Çipil back home. Çipil does not make any noise that night. He just sleeps. In the morning, he doesn't even try to go out with the man. He just stares at him while he locks the door. Çipil stays alone in the house once again. He looks out through the window for a while. He listens to children's voices on the street. Then he falls asleep on the desk. In his dream, he runs in the forest once again. This time the dreamis not interrupted. He runs in the grass for a while but shortly the grassy patch comes to an end and he finds himself on te sidewalk. A car passes. Fade out. XI