Village close enough: A study of the changing character of rural space in Turkey
Yeterince yakın olan köy: Türkiye'de kırsal mekanın değişen karakteri üzerine bir çalışma
- Tez No: 778407
- Danışmanlar: DOÇ. CEREN ÖZSELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, kırsal ve kentsel alanlar arasında yakın mesafede meydana gelen hareketleri ve Türkiye'de kırsal mekânın değişen karakterini incelemeyi amaçlamaktadır. Ankara'nın Çubuk İlçesi'ne bağlı üç köyde yaptığım etnografik saha araştırması kapsamında, köyden kente çeşitli motivasyonlarla göç etmiş ve köy ile kent arasında değişen rutin ve şekillerde gidip gelmeyi sürdüren, kentte sürdürdüğü yaşamın ardından köyüne temelli dönüş yapmış ve köyünden hiç ayrılmamış kişilerle görüşmeler gerçekleştirdim. Katılımcıların anlatılarına odaklanarak, köy ile kent arası hareket formlarını ve bu formların kır-kent arasındaki ilişkiye etkilerini inceliyor ve köy ile diğer yerler arasındaki hareketlerin Türkiye'de kırsal mekânın bir kurucu ögesi haline geldiğini öne sürüyorum. Katılımcıların köyle ilgili deneyimlerine dayanarak, köyün bir mekân olarak birbiriyle çatışan veçheleri olduğunu ileri sürüyorum. Hafızanın, peyzajın ve işin karmaşık ilişkisini kırsal mekânın yeniden düzenlenmesinin boyutları olarak tartışıyor ve iş ile iş-olmayan (non-work) arasındaki dengenin, kırsal mekânı keyfi sürülen bir mekâna dönüştüren ölçüde değiştiğini tartışıyorum. Son olarak, köyün materyal ve sözel kültürü ve çatışmalı ortakçılık ilişkiler aracılığı ile aile ve topluluk bağlarının çözülmekte olduğu fikrinin köyün geçmişinin nasıl hatırlandığı ve geleceğinden nasıl korkulduğu ile bağlantılı olduğunu tartışıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate movements occurring at a close distance between rural and urban areas and the changing character of the rural space in Turkey. Within the scope of the ethnographic field research I conducted in three villages of Çubuk District of Ankara, I interviewed people who migrated from the village to the city with various motivations and have continued to commute between the village and the city in changing routines and manners, people who returned to their village permanently and people who never left their village. Focusing on participants' narratives, I examine forms of movements between the village and the city, the effects of these forms on the relationship between the rural and the urban, and suggest that movements between the village and other places have become a constituent of the rural space in Turkey. Based on the participants' experience of the village, I argue that the village as a place contains conflicting aspects. I discuss the intricacy of memory, landscape, and work as the dimensions of the spatial reorganization of the rural space and argue that the balance between work and nonwork has shifted to the extent that the village has become a space to enjoy, among other things. Lastly, through the material and the verbal culture of the village and conflict-ridden commensal relations, I discuss how the idea of familial and communal attachments are dissolving is tied with how the village is remembered and its future is feared.