Evlilik istikrarı üzerinde affediciliğin ve başa çıkma becerilerinin yordayıcılığı
Predictive power of marital coping efforts and forgiveness on stability of marriage
  1. Tez No: 778408
  2. Yazar: HAVVA ŞEYMA MERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAŞKIN TANRIKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma evlilikte affedicilik ve evlilik sorunlarıyla başa çıkma yollarının evlilik istikrarını ne düzeyde açıklayacağını test etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırma ilişkisel tarama modelinde olup yaşları 18 ile 62 arasında değişen (=36.21) 231'i kadın, 93'ü erkek ve cinsiyet belirtmeyen bir kişi olmak üzere toplam 325 evli birey ile yürütülmüştür. Çalışmada Evlilik İstikrarı alt boyutlarından olan Evlilik Doyumu, Seçeneklerin Niteliğini Değerlendirme ve Evlilik Yatırımının, Evlilikte Suçu Bağışlamanın alt boyutlarından olan Dargınlık-Kaçınma, Bağışlama ve de Evlilikte Başa Çıkmanın alt boyutlarından Kendini Suçlama, Kendiyle İlgilenme, Olumlu Yaklaşım, Kaçınma, Çatışma tarafından yordanıp yordanmadığı incelenmiştir. Bağımsız değişkenler ile bağımlı değişkenler arasındaki ilişki için T-testi, One-Way ANOVA ve Pearson korelasyon analizi; diğer değişkenlerin evlilik istikrarı üzerindeki yordayıcılığına bakmak için ise çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan bu analizler sonucunda Evlilik Doyumunun sırasıyla Dargınlık-Kaçınma ve Olumlu Yaklaşım; Seçeneklerin Niteliğini Değerlendirmenin sırasıyla Kendiyle İlgilenme ve Olumlu Yaklaşım; Evlilik Yatırımının sırasıyla Dargınlık-Kaçınma, Olumlu Yaklaşım, Bağışlama ve Kendiyle İlgilenme değişkenlerince yordandığı anlaşılmıştır. Dargınlık-Kaçınma Evlilik Doyumu ve Evlilik Yatırımını; Olumlu Yaklaşım Seçeneklerin Niteliğini Değerlendirmeyi; Kendiyle İlgilenme Evlilik Yatırımını negatif yönde yordarken, Olumlu Yaklaşım Evlilik Doyumu ve Evlilik Yatırımını; Bağışlama Evlilik Yatırımını; Kendiyle İlgilenme ise Seçeneklerin Niteliğini Değerlendirmeyi pozitif yönde yordamıştır. Yaş, evlilik yılı, çocuk sayısı, gelir, cinsiyet, eğitim durumu ve yaşanılan şehir demografik değişkenleri kontrol edilerek, diğer tüm değişkenlerin bir arada Evlilik Doyumunun %25.8'ini, Seçeneklerin Niteliğini Değerlendirmenin %13.5'ini ve Evlilik Yatırımının %11.3'ünü açıkladığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the extent which forgiveness in marriage and coping strategies used for marital problems predict marital stability. The study that was carried out in order to achieve this purpose is a relational screening model. 231 females, 93 males and a person who did not specify the gender, 325 married individuals in total, whose ages range from 18 to 62 (=36.21), participated in this study. In the study, whether Marital Satisfaction, Quality of Alternatives, Marital Investment Size which are sub-dimensions of Marital Stability could be predicted by Resentment–Avoidance and Benevolence which are sub-dimensions of Marital Offence-Specific Forgiveness and Introspective Self-blame, Self-interest, Positive Approach, Avoidance and Conflict which are sub-dimension of Marital Coping is examined. The relationship between independent variables and dependent variables was analyzed through T-test, Pearson correlation analysis and One-Way ANOVA test and multiple linear regression analysis was used to investigate the relation between marital stability and other variables. The results showed that marital satisfaction was predicted, from the highest and to the lowest, and respectively, by these variables; resentment–avoidance and positive approach, that quality of alternatives was predicted, from the highest and to the lowest, and respectively, by these variables; self-interest and positive approach and that marital investment size was predicted, from the highest and to the lowest, and respectively, by these variables; resentment–avoidance, positive approach, benevolence and self-interest. It was also found out that resentment–avoidance predicts marital satisfaction and marital investment size negatively, positive approach predicts quality of alternatives negatively and self-interest predicts marital investment size negatively whereas positive approach predicts marital satisfaction and marital investment size positively, benevolence predicts marital investment size positively, self-interest predicts quality of alternatives positively. When demographic variables such as age, marriage span, number of children, income, gender, educational status and home city were controlled, other variables together explain 25.8% of marital satisfaction, 13.5% of quality of alternatives and 11.3% of marital investment size.