Turkish indefinites: Scope and specificity
Türkçe belgisiz isimler: Açı ve belirlilik
  1. Tez No: 778409
  2. Yazar: ECEM BAYKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELENA GUERZONI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkçe'de nesne olarak kullanılan belirsiz isimler iki şekilde ifade edilir; bunlardan birincisinde belirsiz isim belirtme durumu alır, ikincisinde ise belirtme durumu belirtici yoktur. Bu belirsiz isimlerle ilgili ilginç olan kısım belirtme durumu alan ve belirtme durumu belirtici olmayan arasında keskin bir fark fardır. Belirtme durumu alan nesne konumundaki belirsiz isim, belirli ve belirsiz anlamlar taşıyabilirken belirtme durumu belirteci olmayan belirsiz ismin sadece belirsiz anlamı vardır. Bu tezin amacı, iki farklı kullanımı olan nesne konumundaki belirsiz isimlerin dilbilimsel ve anlambilimsel farklarını derinlemesine incelemektir. Enç (1991), Kelepir (2001) ve Öztürk (2005) belirsiz isimlerin dilbilimsel davranışları üzerine çalışmış ve bu davranışlar üzerine farklı analizler sunmuş olmasına rağmen bu tez anlambilim odaklı birleşik bir analiz sunmayı hedefler. Öncelikle, bu tez nesne konumundaki belirsiz isimlerin davranışlarını ve iki belirsiz isim ifadeleri arasındaki farklılıkları kaplamsal bağlamlarda incelemektedir. Kaplamsal bağlamda belirme durumu alan ve almayan belirsiz isimlerin arasındaki farkı açıklamak hedeflenmektedir. Daha sonra ise bu belirsiz isimlerin davranışları içerimsel bağlamlarda incelenecek ve aralarındaki fark açıklanacaktır. Ayrıca bu tez, belirtme durumu alan ve almayan belirsiz isimlerin içerimsel işleyicilerin olduğu yapılarda nasıl davrandığı üzerine de yoğunlaşacaktır. Anlambilimsel odağında literatürde oluşmuş bazı karışıklıkları da çözmeyi hedeflemektedir. Sonuç olarak, bu tez belirsiz isimler üzerine yapılmış analizleri eleştirel bir bakış açısıyla inceleyip iki farklı ifade edilen belirsiz isimlerin davranışlarını bu analizler ışığında değerlendirecektir.
Özet (Çeviri)
Turkish indefinites in object position are expressed in two ways: one is marked with the accusative case, and the other is non-marked. Interestingly, there is a sharp contrast between these two indefinites. Accusative marked indefinites in the object position show ambiguity between specific and non-specific interpretations whereas non-marked indefinites have only a non-specific interpretation. This thesis aims to develop a critical perspective on the semantic and syntactic differences between these two types of indefinites in Turkish. Although Enç (1991), Kelepir (2001), Öztürk (2005) and Özge (2010) present their proposals on the behavior of accusative marked and non-marked indefinites, these proposals are insufficient to fully account for the indefinites behavior. This thesis aims to give a unified and semantic oriented investigation of Turkish indefinites by delving into the missing points in earlier works. Firstly, this thesis will look at the behavior of indefinites in extensional contexts and clarify the contrast between accusative marked and non-marked indefinites in these contexts. Secondly, the thesis will analyze the interaction of indefinites with intensional operators. Fodor (1970) claims that a specific and a non-specific reading that indefinites receive are derived separately from a de re and a de dicto reading. Therefore, an indefinite receives four different readings when it scopes below an intentional operator in the surface structure. In conclusion, this thesis will go over the proposals on indefinites and provide a critical perspective on them by looking at Turkish examples.