Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı Meslek Yüksekokulu öğrencilerinde beden kitle indeksi ile depresyon ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between body mass index and depression and anxiety levels in Çankiri Karatekin University Yaprakli vocational school students
- Tez No: 778414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Beden kitle indeksi (BKİ) ve psikiyatrik hastalıklar arasındaki ilişki çok sayıda araştırmaya konu olmuştur. Günümüzde yeni araştırmalar da bu konuyu incelemektedir. Literatürdeki araştırmalar incelendiğinde obezite ile depresyon ve anksiyete arasında bir ilişki olduğu görülmektedir. Ayrıca son zamanlarda düşük beden kitle indeksi (zayıflık) ile depresyon ve anksiyete arasında da ilişki olduğunu gösteren çalışmalar görülmektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız üniversite öğrencilerinin beden kitle indeksleri ile depresyon ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören 18 yaş ve üzeri öğrencilerden, 324 gönüllüye sosyodemografik verilerden oluşan bir anket formu ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) uygulanmıştır. Ayrıca katılımcıların boy ve kilo ölçümleri kullanılarak BKİ hesaplanmıştır. Öğrencilerin BKİ ile BDÖ skoru ve BKİ ile BAÖ skoru arasındaki ilişki araştırılmıştır. Elde edilen verilerin analiz aşaması SPSS programı aracılığıyla yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya anket sorularını eksiksiz olarak cevaplayan 324 katılımcı dahil edilmiştir. Ankete katılan bireylerin 77,8'i (252 kişi) 18-20 yaş aralığında, %19,8'i (64 kişi) 21-23 yaş aralığında ve %2,5'u da (8 kişi) 24-30 yaş aralığında olup mevcut katılımcıların % 19,8'i (64 kişi) kadın ve % 80,2'si (260) kişi erkeklerden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %16,05'i (52 kişi) zayıf, %43,2'si (140 kişi) normal, %29,63'ü (96 kişi) fazla kilolu ve %11,12'si (36) obez olarak tanımlanan beden kitle indeksine sahip kişilerdir. Katılımcıların depresyon ölçeğine vermiş oldukları cevaplar üzerinden hesaplanan puanlarına göre öğrencilerin %16,05'i (52 kişi) minimal düzeyde, %18,5'i (60 kişi) hafif düzeyde, %44,4'ü (144 kişi) orta düzeyde ve %21,05'i (68 kişi) şiddetli düzeyde depresyon içerisindedir. Katılımcıların anksiyete ölçeğine vermiş oldukları cevaplar üzerinden hesaplanan puanlarına göre öğrencilerin %18,5'inde (60 kişi) anksiyete bulunmazken, %19,8 (64 kişi) hafif düzeyde, %28,4'ü (92 kişi) orta düzeyde ve %33,3'ü (108 kişi) şiddetli düzeyde anksiyeteye sahiptir. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinde kadınların depresyon düzeyleri erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Gelir gidere denk olan katılımcıların anksiyete düzeyleri diğer iki gruptaki katılımcılardan daha düşük bulunmuştur. Tanı konulmuş hastalığı olanların depresyon düzeyleri tanı konulmuş hastalığı olmayanlara göre daha yüksektir bulunmuştur. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyen katılımcıların depresyon düzeyleri sağlıklı ve dengeli beslenen katılımcılara göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: The relationship between body mass index (BMI) and psychiatric diseases has been and continues to be the subject of many studies. When studies on this subject are examined, it is seen that there is a relationship between obesity and depression and anxiety. Recently, there have been studies showing a relationship between low body mass index (weakness) and depression and anxiety. Our aim in this study is to investigate the relationship between body mass indexes and depression and anxiety levels of university students. Materials and Methods: In our study, a questionnaire consisting of sociodemographic data and Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI) were applied to 324 volunteers aged 18 years and older studying at Çankırı Karatekin University Yapraklı Vocational School. BMI was calculated by taking the height and weight measurements of the participants. The relationship between students' BMI and BDI scores and students' BMI and BAI scores were investigated. The analysis of the obtained data was made using the SPSS program.Result: The study included 324 studies who answered the data collection tools. 77.8% of the participants (252 people) are in the 18-20 age range, 19.8% (64 people) are in the 21-23 age range, and 2.5% (8 people) are in the 24-30 age range. 19.8% (64 people) of the participants are women and 80.2% (260) people are men. Of the students participating in the study, 16.05% (52 people) were underweight, 43.2% (140 people) were normal, 29.63% (96 people) were overweight and 11.12% (36) were obese. According to the scores calculated from the answers given by the participants to the depression scale, 16.05% (52 people) of the students were minimal, 18.5% (60 people) were mild, 44.4% (144 people) were moderate, and 21.05% ( 68 people) are in severe depression. According to the scores calculated from the answers given by the participants to the anxiety scale, while 18.5% (60 people) of the students did not have anxiety, 19.8% (64 people) had mild anxiety, 28.4% (92 people) moderate and 33.3% (108 people) have severe anxiety. Among the university students participating in the study, women's depression levels were found to be higher than men. The anxiety levels of the participants whose income is equal to their expenses were found to be lower than the participants in the other two groups. Depression levels of those with a diagnosed disease were found to be higher than those without a diagnosed disease. The depression levels of the participants who did not have a healthy and balanced diet were found to be higher than the participants who had a healthy and balanced diet. It has been found that regular exercise has a positive effect on both anxiety and depression levels.