Killing in the name of the ethnic nation: The Roles of memory in assassinations
Etnik ulus adına öldürmek: Suikastlarda hafızanın rolü
- Tez No: 778413
- Danışmanlar: PROF. DR. ERİC KAUFMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of London - Birkbeck
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Siyaset Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez, Ermeni ve Türk yakın tarihinde görülen etnik olarak motive olmuş suikastlarda sosyal hatıraların rolüne odaklanmaktadır. Birinci bölümde hafıza kavramını ve hafıza süreci sosyal belleklerin rollerini ortaya koymak için analitik olarak farklı disiplinler ve psiko-sosyal çevrenin etkisi anlamak için tartışılacaktır. Bu tez, sosyal hafızanın üç özel rolü olduğunu savunmaktadır; şiddet, kimliğin yeniden üretimi, etnik düşmanlığın aktarımı. Bunlara ek olarak, Bu roller, psiko-sosyal yapıyı etkileyen gerileme sürecinde aktif olabilir. İkinci bölümde 1915 trajedisinden kaynaklanan toplumsal hafızanın Talat Paşa, Türk Diplomatlar ve Ermeni gazeteci Hrant Dink suikastlarına odaklanılarak nasıl oluştuğu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This paper focuses on the roles of social memories in ethnically motivated assassinations which were seen in the recent history of Armenian and Turkish relations. In the first chapter, I will discuss the concept of memory and the process of regression analytically in order to put forward the roles of social memories in different disciplines and the influence of psycho-social environment. This paper argues that social memories have three specific roles namely as legitimating of violence, the reproduction of identity, transmission of ethnic enmity. Additionally, these roles can be active under the process of regression that affects the psycho-social environment. In the second chapter, it will be examined how social memories deriving from the tragedy of 1915 affected the assassinations of Talat Pasha, Turkish Diplomats and Armenian journalist Hrant Dink.