Kalkınmanın bilim, teknoloji ve inovasyon politikaları üzerindeki etkisinin AB ile entegrasyon yolunda Türkiye üzerinden incelenmesi
Examining the impact of development on science, technology and innovation policies through Türkiye on the integration process with the EU
  1. Tez No: 778439
  2. Yazar: MERVE DİYAR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ekonomik rekabetin sadece ticaretten elde edilen kazançtan ibaret olmadığı günümüz dünyasında artık devletler niceliksel büyümenin yanı sıra nitelikli büyümeye de önem atfetmektedir. Devletlerin ağırlık verdiği bu yeni ekonomik büyüme modeli olan akıllı, kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınma modeli sadece alışılagelmiş endüstri yarışı ile sağlanamamakta; ulusal ve uluslararası ekonomik sisteme yapısal değişim dalgası da getirmektedir. Yeni yüzyılda uluslararası rekabet gücünü artırmak üzere devletler bilgiye dayalı ekonomi inşa etmeye başlamıştır ve bu inşanın temel yapıtaşları bilimde, araştırma ve geliştirmede (ARGE) ve yenilik ortaya çıkarmaktadır. Bu tez uluslararası politik ekonomide ülkelerin kalkınma amacının bilim, teknoloji ve yenilik politikalarını nasıl etkilediğini; Türkiye örneğinde ise Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sürecinde ekonomik kalkınma gayesinin bilim, teknoloji ve yenilik politikalarını AB ile paralel nasıl şekillendirdiğini açıklamaktadır. Bu tezde ağırlıklı olarak evrimci iktisadın öncüsü Schumpeterci görüşten hareketle bir ülkenin bilim, teknoloji ve yenilik altyapısının ve politikalarının uluslararası rekabette ekonomik kalkınmayı nasıl etkilediği Schumpeterci yaklaşımlar temel alınarak AB özelinde ve AB'ye üyelik sürecinde Türkiye üzerinden açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where economic competition is not just about the gain from trade, states attach importance to quality of growth as well as proportion of growth. The smart, inclusive and sustainable development model, which is the new economic growth model that the states focus on, cannot be achieved only with the conventional industry competition. It also brings a wave of structural change to the national and international economic system. In the new century, states have started to build a knowledge-based economy in order to increase their international competitiveness, and the essentials of this structure lies down in science, research and development (R&D) and innovation. This thesis focused on how development goals of countries affect science, technology and innovation policies in international political economy. In the case of Turkey, it explains how the aim of economic development shapes science, technology and innovation policies in parallel with the process of integration to the European Union (EU). In this thesis, based on the Schumpeterian view, which is the pioneer of evolutionary economics, how a country's science, technology and innovation infrastructure and policies affect economic development in international competition, based on Schumpeterian approaches, is explained in the EU and in the EU membership process through Turkey.