Kapitalizmde zaman bağlamında özgürlük ve zorunluluk ilişkisinin felsefe ve fizikteki konumu
The position of the relationship between freedom and necessity in philosophy and physics in the context of time in capitalism
- Tez No: 778446
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖRSAN ÖCAL AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Felsefede ve fizikte insan ve doğa ayrımından hareket edilmektedir. Fizikte doğanın evrensel yasalara göre işleyen bir öylelik olarak kabul edilmesi, felsefede ise insan-doğa ilişkiselliğinden yalıtık olarak ele alınan toplumun evrensel olanla temellendirilmesi, her iki bilgi alanında da zamanın gerçekliğe dışsallaştırılmasıyla sonuçlanmaktadır. Felsefede zamanın gerçekliğe dışsallaştırılmasıyla, doğa ve doğayla ilişki alanı bir öylelik olarak kabul edilip zorunlulukla ilişkilendirilirken, insan-doğa ilişkiselliğinden yalıtık biçimde ele alınan toplumdaki gelişme ve özgürlük evrensellikle ilişkilendirilmektedir. Özgürlük, bu bağlamda üretim alanında yaşanan eşitsizlik ve tahakküm ilişkilerinden yalıtık biçimde düşünsel bir ideale indirgenmektedir. Özgürlüğün bu şekilde kavramsallaştırılması, mevcut gerçekliğin yeniden üretilme pratikleri bağlamında değerlendirilebilir. Toplumsal gerçeklik insan-doğa ilişkiselliğiyle doğrudan ilişkili olup zaman da bu gerçekliğe içkindir. Bu açıdan kapitalizmde zaman, sermayenin hareketinin devamlılığı için gerekli olan emek-zaman miktarı ve bu miktarın gerçekleşip gerçekleşememesi arasındaki gerilimle açıklanabilir. Sermayenin hareketi kapitalizmin zorunluluğu iken bu harekete içkin çelişkinin kapitalizmi dönüştürme olasılığı zorunluluğun aşılma olanağı olarak özgürlükle ilişkilendirilebilir
Özet (Çeviri)
Researchers studying in the fields of philosophy and physics act on the human and nature divide. Acceptance of the nature in physics as a suchness operating in accordance with universal law and grounding the society with the universal that is considered isolated from the human-nature relationality in philosophy lead time in these two fields to be externalised to reality. As a result of externalisation of the time to the reality, the nature and the relation area between nature and human is accepted as a suchness and associated with the necessity whereas progress and freedom in society, which is considered isolated from the human-nature relationality, are associated with the universality. Freedom, in this regard, is reduced to an intellectual ideal that is isolated from inequality and domination relations taking place in the production sphere. The conceptualisation of the freedom in this way can be considered in the context of the reproduction of existing reality. Societal reality is directly associated with the human-nature relationality, and the time is immanent to this reality. From this point of view, the time in capitalism can be explained by the amount of labour-time that is required for the continuation of the movement of capital and the tension arising due to realization or non-realization of this amount. The movement of capital is a necessity of capitalism whereas the possibility of the contradiction immanent to this movement to transform the capitalism can be associated with freedom as an opportunity to overcome the necessity.