Suriyeli mültecilerde yer bağlılığı, yetkecilik ve dönme-kalma-gitme isteği arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of relations between Syrian refugees' place attachments, authoritarianism and willingness of returning-staying-leaving
- Tez No: 778445
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA HASTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de ikamet etmekte bulunan Suriyeli mültecilerin Suriye'ye dönme, Türkiye'de kalma ve üçüncü bir ülkeye (Avrupa veya Amerika) gitme tercihleri ile sağ kanat yetkecilik düzeyleri arasındaki ilişkide Türkiye'ye olan yer bağlılığı değişkeninin aracı rolünü incelemektir. Bunun için ilk olarak, Suriyeli mültecilerden 12 katılımcı ile nitel çalışma gerçekleştirilmiştir. Ardından araştırmanın temel amacı doğrultusunda, Türkiye'de yaşayan Suriyeli mülteciler arasından ulaşılan 268 katılımcıyla yürütülen nicel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak Yer Bağlılığı Ölçeği ve Sağ Kanat Yetkecilik Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların yer bağlılığı ile sağ kanat yetkecilik puanları arasında olumlu yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca Türkiye'ye olan yer bağlılığının sağ kanat yetkecilik ile dönme, kalma ve gitme tercihleri arasındaki ilişkide aracı rolü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Basic purpose of this study is to research the mediator role of place attachment to Turkey variable between the relationship of Syrian refugees', which live in Turkey, choice of going back to Syria, staying in Turkey, or going to a third country (USA or Europe), and their right-wing authoritarianism levels. Therefore, first of all, a qualitative study, with 12 attendants of Syrian refugees, is made. And then, a quantitative study with 268 attendants, among Syrian refugees living in Turkey, was made. In this study, Place Attachment Scale and Short Form Right Wing Authoritarianism Scale was used as a data collection tool. As a result of the study, a positive significant relationship was found between attendants' place attachment and Right Wing Authoritarianism scores. Besides, place attachment to Turkey is detected to have a mediator role between right wing authoritarianism and going back, stay and leaving decision.