Consumer co-production: Definition of a concept and analysis of a practice
Tüketici ortak üretimi: Bir kavramın tanımı ve bir uygulamanın analizi
  1. Tez No: 778454
  2. Yazar: KEREM ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖZSOMER TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, müşterileri kuruluşun üretim çabalarına aktif katılımcılar olarak dahil etme uygulaması hakkındadır; yani ortak üretim. İlk olarak, bu çalışma ortak üretim kavramını tanımlamakta ve öncüllerini ve sonuçlarını içeren teorik bir çerçeve oluşturmaktadır. Ardından, literatürdeki bir araştırma boşluğunu belirledikten sonra, bu çalışma, ortak üretimi daha fazla analiz etmek için kullanılabilecek ilgili değişkenleri belirlemeyi amaçlayan nitel bir çalışma yürütür. Son olarak, nitel çalışma sırasında belirlenen yapıları ve bu çeşitli yapıların ilgili literatürlerini kullanarak bu çalışma, ortak üretim performansını artırmaya odaklanan test edilebilir hipotezlerle kavramsal bir çerçeve oluşturur. Hipotezlerde kullanılan tanımlanmış değişkenler, zevk alma, algılanan yeterlilik, özerklik, topluluk duygusu ve süredir.
Özet (Çeviri)
This study is about the practice of engaging customers as active participants in the organization's production efforts; namely, co-production. First, this study defines the co-production concept and builds a theoretical framework including its antecedents and consequences. Next, after identifying a research gap in the literature, this study conducts a qualitative study that aims to identify relevant variables that can be used to further analyze co-production. Lastly, using the constructs that are identified during the qualitative study and the relevant literatures of these various constructs, this study builds a conceptual framework with testable hypotheses that focus on increasing the performance of co-production. The identified variables that are used in the hypotheses are enjoyability, perceived competence, autonomy, sense of community, and duration.