Atık camların geri kazanımı
Waste glases recycling
  1. Tez No: 77846
  2. Yazar: METİN METE GÜLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Endüstrileşmeyle artan üretim sayesinde insanlık daha çok tüketmeye başlamış ve bunun sonucu olarak katı atık miktarı da büyük ölçüde artmıştır. Katı atıkların bertaraf edilmesindeki zorluklar ve doğal kaynakların da sınırlı olması, insanoğlunu geri kazanım konusuna yöneltmiştir. Türkiye'de geri kazanılacak atık cam %80 oranında şehir çöplüklerinden elde edilirken, ancak %4'lük kısmı kumbara sisteminden temin edilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kumbara sistemi konusuna önem verilmektedir. Bu nedenle gelecekte geri kazanılacak atık camın büyük çoğunluğu kumbaralardan elde edilecektir. Kumbara sistemi ile şehir çöplerinden elde edilen atık camın kompozisyonları arasında farklılık vardır. Kumbara sisteminin gelişimiyle tesis akım şemasmda bir takım değişikliğe gidilmesine ihtiyaç duyulacaktır. Bu çalışmada kumbara sisteminden elde edilen atık camın safsızlıklanna bağlı olarak yeni bir tesis akım şeması tasarlanmıştır. Ayrıca farklı özelliklerdeki kırıcılar üzerinde deneyler yapılarak tesiste en uygun kırıcının alt çıkış açıklığı 2.5cm'ye ayarlanmış çeneli kinci olduğu tespit edilmiştir. Manyetik olmayan metallerin ayırımında Eddy- Current ayuıcısıyla deneyler yapılmış ve alüminyum safsızlıklarm ortamdan tamamen uzaklaştırıldığı saptanmıştır. Geri kazanım amacı ile safsızlıklanndan arındırılmış hazır cam kırığı, belirli oranlarda birincil cam üretim harmanına eklenmektedir. Atık cam safsızlıklanndan ne kadar iyi ayıklanırsa, hazır cam kınğı da cam üretim harmanına o oranda yüksek katılmaktadır. Atık canım geri kazanımı sayesinde %30'a varan enerji tasarrufu ve %20'lere varan hava kirliliğinden tasarruf sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the increase in production due to industrialization, humankind has started to consume constantly more and more and consequently, solid waste amount has increased accordingly. The difficulties in removing solid wastes and limited natural resources have lead mankind to recycling concern. In Turkey, while 80% of the recycled waste glass is obtained from urban wastes, only 4% is obtained through collecting system. Importance is given to the collecting system in Turkey, as is the case in the world. Therefore, the vast majority of the waste glass to be recycled shall be through collectors. There is difference between the composition of the waste glass obtained from urban wastes through collecting system. With the development in the collecting system, some changes in the plant flowsheet shall be necessary. In this study, a new plant flowsheet has been designed by taking into consideration the impurities of the waste glass obtained through collecting system. In addition, by making experiments on crushers having different properties, it has been determined that the most suitable crusher in the plant was the jaw crusher having an open side discharge adjusted to 2,5cm. In the separation of non-magnetic metals, experiments have been carried out with the Eddy-Current separator and it was determined that the aluminium impurities were totally removed. The cullet purified from its impurities for recycling purpose is added in certain ratios to the primary glass production blend. The better the waste glass is purified from its impurities, the higher is the mixing ratio of the cullet to the blend. Thanks to the waste glass recycling, the ratio of the energy saved can go up to 30% and the decrease in air pollution can rise to 20%.