Laparoskopik kolesistektomi ameliyatından sonra erken mobilizasyonun ağrı ve iyileşme kalitesine etkisi
The effect of EARLY mobilization on pain and healing quality after laparoscopic cholecystectomy surgery
  1. Tez No: 778480
  2. Yazar: İBRAHİM OKCUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ERDAĞI ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı laparoskopik kolesistektomi ameliyatı olan hastalarda erken mobilizasyonun ağrı ve iyileşme kalitesine etkisini belirlemekti. Çalışma Iğdır Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Servisinde Nisan 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu kontrollü müdahalesel araştırma modeli kullanılarak yapıldı. Araştırmaya 90 hasta (45 kontrol, 45 müdahale) dâhil edildi. Ameliyat sonrası 2. saatte erken mobilizasyon uygulanan müdahale grubu hastalar, 24 saatte toplamda en az 6 kez mobilize edildi. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”“Visual Analog Ağrı Skalası (VAS)”ve“İyileşme Kalitesi 40 Anketi ( QoR-40)”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma Ki-kare, paired sample t testi, bağımsız gruplarda t-testi ve Cronbach Alpha Güvenirlik katsayısı kullanıldı. Hastaların gruplar arasında tanıtıcı ve tıbbi özellikleri benzerdi (p> 0.05). Her iki gruptaki hastaların ameliyat sonrası 2. saatteki ağrı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmazken müdahale grubundaki hastaların ameliyat sonrası 24. saat ve 15.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of early mobilization on pain and quality of recovery in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. The study was carried out in Iğdır State Hospital General Surgery Service between April 2021 and January 2022. The study was carried out by using an experimental research design with a pretest-posttest control group. A total of 90 patients (45 in the control and 45 in the experimental group) were included in the study. Starting with two hours after surgery, patients in the experimental group who underwent early mobilization were mobilized at least 6 times in 24 hours. A“Patient Description Form,”the“Visual Analogue Pain Scale (VAS),”and the“Quality of Recovery-40 Questionnaire (QoR-40)”were used to collect data. Data were analyzed by using frequency, percentage, mean, standard deviation, Chi-square, paired sample t-test, independent groups t-test, and Cronbach's alpha reliability coefficient. There were no differences between the groups in terms of the descriptive and medical characteristics of the patients (p> 0.05).