Hacı Ali Turabi ocağı inanç uygulama ve ritüelleri (Hamzalı köyü örneklemi)
Hacı Ali Turabi ocaği belief practices and rituals (Sample of Hamzalı village)
  1. Tez No: 778483
  2. Yazar: YASEMİN ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ GÜÇTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alevi Bektaşi Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Üzerine çok fazla araştırma ve yayın yapılan bir konu olan Alevilik, bütün yönleriyle açıklanabilmiş değildir. Geniş bir coğrafyaya yayılmış, yüzyıllardır varlığını sürdüren, uygulama şekilleri bazen değişiklik gösteren bu inanç sistemi kolayca açıklanamamaktadır. En önemli özelliği ocak sistemiyle yürütülen ve günümüze ulaşan Alevilik, araştırmalarda ve değerlendirmelerde ocaklarla ele alınmalıdır. Çalışma kentleşmenin etkilerinin en az görüldüğü bir köy örneklemi üzerinden yürütülmüştür. Alevilik ile ilgili inanç uygulamaları ve ritüelleri derlenmiştir. Alevilik inancı dedelik ve ocak geleneği ile günümüze ulaşmıştır. Modernleşme ile bazı değişimlere maruz kalmaktadır. Bu değişimler ile bazı noktalar yavaş yavaş yok olmaktadır. Aleviliğin net olarak anlaşılması ve gelecek nesillere aktarılması için uygulamaların ve sözlü ürünlerin derlenmesi ve kaydedilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Hacı Ali Turabi ocağı ve talip köyü Hamzalı'daki uygulama ve ritüeller derlenmiştir. Aleviliğin en bilinen uygulaması cem kaydedilmiş ne gibi değişikliklerin olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alevism, which has not been explained in all its aspects, is a subject on which a lot of research and publication has been made. This belief system, which has spread over a wide geography, has existed for centuries, and whose application forms sometimes change, cannot be easily explained. Alevism, the most important feature of which is carried out with the hearth system and has survived to the present day, should be handled with the hearths in researches and evaluations. The study was carried out on a sample of a village where the effects of urbanization were the least. Belief practices and rituals related to Alevism have been compiled. The belief in Alevism has survived to the present day with the tradition of grandfathering and hearth. It is exposed to some changes with modernization. With these changes, some points are gradually disappearing. For a clear understanding of Alevism and its transfer to future generations, it is necessary to compile and record practices and oral products. In this study, the practices and rituals in the Haci Ali Turabi organisation and the aspirant village Hamzali were compiled. The most known application of Alevism was tried to be understood what kind of changes were recorded in the Cem.