Assessment of binaural benefits in hearing and hearing impaired listeners
Normal işiten ve işitme kayıplı bireylerde binaural faydaların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 778485
  2. Yazar: OKAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL DİNÇER D'ALESSANDRO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı, başın gölge etkisi (BGE) ve binaural squelch (SQ) testlerinde hangi konuşma materyalinin daha uygun olduğunu araştırmaktır. Sonrasında, uygun olduğuna karar verilen konuşma materyali kullanılarak her iki testin de norm değerleri elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci amacı, bilateral koklear implant (Kİ) kullanıcılarında hem bu testlerin hem de azimut lokalizasyon testi (LOK) ve Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi (KUİK) ölçeğinin sonuçlarını incelemektir. Çalışmaya toplamda, 30 normal işiten (Nİ) birey ve 34 bilateral Kİ kullanıcısı katılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, 6 Nİ ve 11 Kİ kullanıcısına BGE ve SQ testleri uygulanmıştır. Testler üç farklı konuşma materyali ile ikişer kez yapılmıştır: tek heceli kelimeler (NVA), iki heceli kelimeler (BLU) ve cümleler (LiCoS). Her iki grupta (Nİ ve Kİ) ve her iki test için (BGE ve SQ), farklı konuşma materyalleri ile sonuçlar (a) etki büyüklüğü; (b) test-tekrar test güvenilirliği ve (c) bireyler arası değişkenlik açısından hesaplanmıştır. İkinci aşamada, ilk aşamada seçilen konuşma materyali, her iki test için de normatif değerler elde etmek üzere 24 Nİ katılımcıya uygulanmıştır. Üçüncü aşamada, her iki test de en az altı aydır bilateral Kİ kullanan 23 bireye LOK ve KUİK ile birlikte uygulanmıştır. İlk aşamanın sonuçları, BLU ve LiCoS'un NVA'ya kıyasla BGE ve SQ testleri için daha optimal test materyalleri olduğunu göstermiştir. Etki büyüklüğü ve bireyler arası değişkenlik açısından BLU ve LiCoS benzer sonuçlar ortaya koysa da, özellikle Kİ kullanıcılarında daha yüksek test-tekrar test güvenilirliği nedeniyle çalışmanın sonraki aşamalarında LiCoS tercih edilmiştir. Nİ grubunda ortalama (±standart sapma) BGE ve SQ sırasıyla %58±14 ve %22±11 olarak gözlenmiştir. Kİ grubunda ise ortalama BGE ve SQ %49±13 ve %13±14 olarak ölçülmüştür. Kİ grubunun BGE ve SQ skorları Nİ grubuna göre anlamlı derecede düşük olarak gözlenmiştir (p0.05). Sonuçlar, HSE ve SQ testlerinde cümle materyallerinin kullanılması gerektiğini göstermektedir. LiCoS cümleleriyle, HSE ve SQ testleri için normatif veriler elde edilmiştir. Bilateral Kİ kullanıcıları ikinci implantlarından anlamlı bir fayda sağlamaktadır. Bu katkının büyük bir kısmı katılımcıların tamamında BGE tarafından sağlanırken, her 10 katılımcının 7'sinde pozitif SQ binaural işitmeye katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary goal of this study was to investigate which speech material is most appropriate as stimulus in head shadow effect (HSE) and binaural squelch (SQ) tests. The most appropriate speech material was then used to obtain normative values of both tests. The second goal was to explore the results of the HSE, SQ, azimuth localization (LOC), and the Speech, Spatial, and Qualities of Hearing (SSQ) scale in bilateral cochlear implant (CI) users. Study participants consisted of 30 normal-hearing (NH) persons and 34 bilateral CI users. In the first phase of the study, six NHs and 11 CI users underwent both HSE and SQ tests. Tests were done twice with three different speech materials: monosyllabic words (NVA), disyllabic words (BLU), and sentences (LiCoS). In both groups (NH and CI) and for both tests (HSE and SQ), the results for the different speech materials were calculated in terms of (a) effect size; (b) test-retest reliability and (c) inter-individual variability. In the second phase, the speech material selected in the first phase was used to test a further 24 NH participants to obtain normative values for both tests. In the third phase, both tests were administered to a further 23 bilateral CI users who had at least six months of binaural listening experience. In addition to the HSE and SQ tests, the LOC test and the SSQ scale were used. The results of the first phase indicated that BLU and LiCoS were better test materials for HSE and SQ tests compared to NVA. Although BLU and LiCoS revealed similar results in terms of effect size and inter-individual variability, LiCoS was preferred over BLU for the subsequent phases of the study due to its higher test-retest reliability, especially in CI users. In the NH group the mean (± standard deviation) HSE and SQ were 58±14% and 22±11%, respectively. In the CI group, the mean HSE was 49±13% and the mean SQ was 13±14%, and both were significantly lower than those of the NH group (p0.05). Sentence tests are preferred as stimulus material in the binaural HSE and SQ tests. Normative data are given for HSE and SQ with the LiCoS sentence test. HSE benefits are positive for all bilateral CI users, while SQ benefits are positive in approximately seven out of ten cases. Because of the high test-retest variability, these tests do not seem suitable for individual evaluations, but should only be used for group comparisons.