Mathematics teachers' epistemological beliefs and technology acceptance in emergency remote teaching during the Covid-19 pandemic
Matematik öğretmenlerinin epistemolojik inançları ve Covid-19 pandemisi sırasında acil uzaktan öğretim için teknoloji kabul düzeyleri
- Tez No: 778510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNİZİ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu açıklayıcı sıralı karma yöntem çalışması, ortaokul matematik öğretmenlerinin Covid-19 pandemisindeki acil uzaktan öğretim (ERT) deneyimlerini matematiğe dayalı epistemolojik inançları ve teknoloji kabul düzeyleri açısından incelemiştir. Nicel veriler Matematik Odaklı Epistemolojik İnançlar Ölçeği (MOEBS) ve Öğretmenler için Teknoloji Kabul Ölçeği (T-TAM) aracılığıyla toplanmıştır. Her iki ölçekten elde edilen veriler dört vaka grubu oluşturmak için kullanılmıştır. Katılımcılar (n=39) vaka gruplarına göre görüşmelere davet edilmiştir. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme verileri toplanırken ve analiz edilirken Endişe Temelli Benimseme Modeli (CBAM) benimsenmiştir. Sonuçlar, ortaokul matematik öğretmenlerinin matematiğe yönelik epistemolojik inançları ile teknoloji kabul düzeyleri arasında pozitif ancak istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir ilişki olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin ERT deneyimleri ilgili endişelerinin MOEBS ve T-TAM puanları ile uyumlu olduğu görülmüştür. Endişelere ek olarak, kriz süreçlerinde ve gelecekteki hizmet içi eğitim programlarına rehberlik etmesi için öğretmenlerin ihtiyaçlarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This explanatory sequential mixed-method study examined middle school mathematics teachers' emergency remote teaching (ERT) experiences in the Covid-19 pandemic in terms of their mathematics-oriented epistemological beliefs and technology acceptance levels. Quantitative data collected through Mathematics Oriented Epistemological Beliefs Scale (MOEBS) and Technology Acceptance Measure for Teachers Scale (T-TAM). Data from both scales are used to form four case groups. Participants (n=39) are invited to interviews based on their case groups. Qualitative data collected through semi-structured interviews and Concerns Based Adoption Model (CBAM) is used as a framework while collecting and analyzing the interview data. The results indicated that there is a positive but not statistically significant correlation between the mathematics-oriented epistemological beliefs and technology acceptance levels of middle school mathematics teachers. It is shown that teachers' concerns about ERT practice are coherent with their MOEBS and T-TAM scores. Addition to concerns, teachers' needs are mentioned to guide in-service training programs such crisis and future applications.