Arzhan, Pazırık ve Esik kurganlarına göre bozkır kavimlerinde kültürel hayat
Cultural life in steppe tribes according to Arzhan, Pazırık Andesik kurgans
  1. Tez No: 778509
  2. Yazar: MAZHAR NARŞAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bozkır kavimlerinin tarih ve kültürlerinin araştırılmasında yazılı kaynakların az olması sebebiyle arkeolojik kaynaklar ön plana çıkmaktadır. Bu arkeolojik kaynakların başında ise kurganlar gelmektedir. Kurgan, kelime anlamı olarak korugan yani koruyan anlamına gelmektedir. Buradaki korumadaki amaç kurganın mezar odasına defnedilen kişinin sadece cesedini değil, mezar odasına bırakılan eşyaları da mezar hırsızlarına karşı korumaktır. Bozkır coğrafyasında birçok kurgan yer almaktadır. Bu kurganlar arasında Arzhan, Pazırık ve Esik kurganları da bulunmaktadır. Genel olarak M.Ö. 9.yy. ve M.Ö. 5. yy. aralığında tarihlenen bu kurganlardan bozkır kavimlerinin kültür tarihine dair birçok kalıntı ve buluntu elde edilmiştir. Kurganların hem mezar hırsızları tarafından tahrip edilmesi hem de mezar odasına bırakılan başta cesetler olmak üzere diğer eşyaların zaman içerisinde bozulması sebebiyle büyük oranda zarar gördükleri tespit edilmektedir. Ancak Pazırık kurganları gibi soğuk havanın etkisiyle oluşan buzlanmadan dolayı bozulmayan kurganlarda vardır. Bu kurganlarda bulunan kalıntı ve buluntular bozkır insanının sosyal, askerî, ekonomik ve dinî hayatı hakkında bilgiler vermektedir. Bu kurganlardan elde edilen verilerden hem bozkır insanının kültür tarihi ortaya çıktığı gibi hem de yazılı kaynaklarda verilen bilgiler arkeolojik veriler ile de doğrulanmıştır. Ayrıca söz konusu veriler bozkır tarih kronolojisinin oluşturulmasında da etkili olmuştur
Özet (Çeviri)
Archaeological sources come to the fore in the research of the history and cultures of the steppe tribes due to the scarcity of written sources. Kurgans are at the forefront of these archaeological resources. Kurgan literally means“korgan”. The purpose of the protection here is to protect not only the corpse of the person buried in the burial chamber of the kurgan, but also the items left in the burial chamber against grave thieves. There are many kurgans in the steppe geography. Among these kurgans are the Arzhan, Pazirik and Esik kurgans. In general, BC. 9th century BC Many remains and finds related to the cultural history of steppe tribes were obtained from these kurgans, which were dated to the 5th century. It is seen that the kurgans have been destroyed to a large extent due to the deterioration of both the grave thieves and the other items, especially the corpses, which were left in the burial chamber. However, there are kurgans like Pazyryk kurgans that do not deteriorate due to icing caused by cold weather. The remains and finds found in these kurgans provide information about the social, military, economic and religious life of the steppe people. From the data obtained from these kurgans, both the cultural history of the steppe people emerged and the information given in the written sources was also confirmed by the archaeological data. In addition, the data in question has also been effective in the establishment of the steppe historical chronology.