Bilsem ve devlet okullarında öğrenim gören ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik algı ve tutumları
The perceptions and attitudes of 3rd and 4th grade students studying in Bilsem and public schools towards to Turkish class
  1. Tez No: 778526
  2. Yazar: RASİME DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN MENTİŞ KÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın temel amacı İzmir ilinde bulunan Devlet Okullarıyla Bilim Sanat Merkezlerinde Öğrenim gören ilkokul 3. ve 4. Sınıf öğrencilerin Türkçe dersine yönelik algı ve tutumlarının belirlenmesidir. Çalışmanın evrenini ve örneklemini İzmir ili, Çiğli ilçesine bağlı İsmail Rahmi Karadavut İlkokulu, 80. Yıl Küçükçiğli İlkokulu, Tüpraş Mahmut Esat Bozkurt İlkokulu devlet okullarıyla Karşıyaka Aydoğan Yağcı Bilim ve Sanat Merkezinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmaya 181 Devlet Okulu öğrencisi , 72 Bilim Sanat Öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın modeli nicel araştırma olup nedensel karşılaştırma modelinde tasarlanmıştır. Araştırma veri toplama aracı olarak, Yetim (2002) 'in hazırlamış olduğu geçerlik ve güvenirliğini yaptığı“Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”, Aydoğan ve Gündoğdu (2017) tarafından geliştirilen“İlkokul Türkçe İletişim Kazanım Algısı Ölçeği”ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 Eğitim Öğretim yılının ikinci döneminde mayıs ve haziran aylarında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the perceptions and attitudes of the 3rd and 4th grade primary school students studying at the State Schools and Science and Art Centers in Izmir, towards the Turkish lesson. The universe and study group of the study consists of students studying at İsmail Rahmi Karadavut Primary School, 80. Yıl Küçükçiğli Primary School, Tüpraş Mahmut Esat Bozkurt Primary School state schools and Karşıyaka Aydoğan Yağcı Science and Art Center in the Çiğli district of İzmir province. 181 State School students and 72 Science and Art students participated in the study. The model of the research is quantitative research and it was designed in the causal comparison model. As research data collection tools,“Attitude Scale Towards Turkish Lesson”prepared by Yetim (2002) for validity and reliability,“Primary School Turkish Communication Achievement Perception Scale”and Personal Information Form developed by Aydoğan and Gündoğdu (2017) were used. The research was carried out in the second semester of the 2021-2022 academic year in May and June.