Kronik akciğer olgulıklarında pulmoner gaz değişimi ve ventilasyon dinamiklerinin saptanması ile solunum fizyopatolojisinin incelenmesi
Investigation of respiratory physiopathology by determination of pulmonary gas exchange and ventilation dynamics in chronic LUNG diseases
  1. Tez No: 778525
  2. Yazar: NECMİYE FUNDA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADIL ÖZYENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Göğüs Hastalıkları, Physiology, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kronik akciğer hastalıklarında pulmoner gaz değişimi ve ventilasyon dinamiklerini incelemek amacıyla bu araştırma amaçlanmıştır. Kronik akciğer hastalıklarının toplumda en sık rastlanılanı olması sebepiyle Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan olgular ile akciğer kanseri eşlik ettiği zaman olan değişiklikler ve restriktif paternde solunum yetmezliğine neden olan interstisyel akciğer hastalığı prototiplerinden olan idiyopatik pulmoner fibrozisli olgular hem solunum fonksiyon testleri hem de kardiyopulmoner egzersiz testleri ile değerlendirilmiştir. Ventilasyon volümleri, anaerobik eşik ile ilişkili olarak üç hastalık durumunda fark olup olmadığı araştırılmıştır. Bursa Uludağ Üniversitesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran KOAH'lı (Grup 1) 10, akciğer kanserli (Grup 2) 9 ve idiyopatik pulmoner fibrozisli (Grup 3) 8 olgu çalışmaya alındı. Grupların yaş ortalamaları sırasıyla 65,00 ± 3,17; 66,67 ± 2,70 ve 62,50 ± 3,25 yıl idi. Grup 1 ve 2'de obstrüktif solunum yetmezliği mevcut iken Grup 3'de rekstriktif solunum yetmezliği vardı. Kardiyopulmoner egzersiz testleri (KPET) standart protokol ile uygulandı. Maksimum oksijen tüketimi (VO2max) Grup 1'de 14,29 ± 1,17 saptanırken Grup 2'de 13,31 ± 1,31, Grup 3'de 12,50 ± 1,76 saptandı. Anaerobik eşik değerleri sırasıyla Grup 1'de 0,70 ± 0,04 ve Grup 2'de 0,68 ± 0,03; Grup 3'de 0,71 ± 0,12 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to examine the pulmonary gas exchange and ventilation dynamics in chronic lung diseases. Since chronic lung diseases are the most common in the society, patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD), changes when lung cancer accompanies, and cases with idiopathic pulmonary fibrosis, which is one of the prototypes of interstitial lung disease that causes respiratory failure in a restrictive pattern, perform both pulmonary function tests and cardiopulmonary exercise. evaluated with tests. It was investigated whether there was a difference in the three disease states in relation to ventilation volumes and anaerobic threshold. Ten patients with COPD (Group 1) and 9 patients with lung cancer (Group 2) who applied to the Bursa Uludag University Chest Diseases outpatient clinic were included in the study. The mean age of Groups were 65.00 ± 3.17; 66.67 ± 2.70 and 62.50 ± 3.25 years. Group 1 and 2 had obstructive respiratory failure; Group 3 had restrictive respiratory failure. Cardiopulmonary exercise tests (CPET) were performed with a standard protocol. Maximum oxygen consumption (VO2max) was 14.29 ± 1.17 in Group 1, while it was 13.31 ± 1.31 in Group 2 and 12.50 ± 1.76 in Group 3. Anaerobic threshold values were found to be 0.70 ± 0.04; 0.68 ± 0.03; 0.71 ± 0.12 in Groups 1, 2 and 3.