Çocukların havayolu yönetiminde endotrakeal entübasyon tüpü ve larengeal maske kullanımının karşılaştırılması
  1. Tez No: 778531
  2. Yazar: ÖZLEM DELİGÖZ
  3. Danışmanlar: UZMAN FERAY GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çocukların havayolu yönetiminde; Larengeal Maske Airway (LMA) ve Endotrakeal Entübasyon Tüpü (ETT) kullanımının, uygulama sayısı, başarılı enstrümantasyon süresi, hemodinamik parametreler, peroperatif ve postoperatif komplikasyonlar açısından karşılaştırılması. Gereç ve Yöntemler: ASA I ve II, 1-13 yaş arası rastgele seçilen 67 çocuk hastanın havayolu yönetiminde, yine rastgele seçilen 33 hastaya LMA (Grup 1), 34 hastaya ETT (Grup 2) kullanıldı. LMA ve ETT hastanın yaşı ve kilosuna göre şeçildi. Her iki grubun indüksiyon ve inhalasyon ajanları kiloları baz alınarak ve Minumum Alveolar Konsantrasyon (MAK) değeri 1 olacak şekilde aynı miktar ve zamanda uygulanıp, kesildi. Enstrümantasyon süresi ve deneme süresi, peroperatif ve ekstübasyon sonrası ilk 30 dakikadaki postoperatif komplikasyonlar, derlenme dakikası kaydedildi. İndüksiyon öncesi ve sonrası, enstrümantasyon sonrası, peroperatif 5, 7, 10, 15, 30, 45, ve 60.dakika (dk), ekstübasyon hemen öncesi ve hemen sonrası sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), kalp tepe atımı (KTA) ve periferik oksijen saturasyonu (SpO2) değerleri kaydedildi. Yine 5, 7, 10, 15, 30, 45 ve 60. dakikalarda end-tidal karbondioksit (etCO2), pik inspiratuar basınç (peak), plato basınç, pozitif ekspiryum sonu basınç (peep) değerlerine bakıldı. Bulgular: Enstrümantasyon süresi ve deneme sayısı, peroperatif ve ekstübasyon sonrası ilk 30 dakikadaki postoperatif komplikasyonlar ve derlenme süresi açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Hemodinamik parametrelere baktığımızda; SAB, DAB, OAB ve KTA değerlerinde iki grup arasında anlamlı bir farklılık saptamadık. 5.dk ve 10.dk plato değerini ve 60.dk peak değerini ETT kullanılan hastalarda; LMA kullanılan hastalara göre istatiksel olarak anlamlı yükseklikte bulduk. 5, 7 ve 30.dk etCO2 değerlerini ETT kullanılan hastalarda, LMA kullanılan hastalara göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptadık. Enstrümantasyon sırasında hiçbir hastada periferik oksijen saturasyonunda düşme görülmedi. Fakat ekstübasyonun hemen sonrasındaki SpO2 değeri, entübe edilen hastalarda, laringeal maske ile ventile edilen hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük tespit edildi. Sonuç: ETT kullanılan hastaların postoperatif daha ciddi spazm geçirmeye meyilli olmalarını düşünmemiz ve bu hastalarda ekstübasyon sonrası istatiksel olarak anlamlı bulduğumuz düşük SpO2 değerine rağmen; çocuklarda havayolu yönetiminde, uygun hasta ve operasyon seçimi olduğu sürece, LMA ve ETT kullanımının her ikisinin de deneyimli bir anestezist ile; klinik olarak güvenli olduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
Objective: It is critically important to provide airway management (AWM) in anesthesia practice. Pro-Seal laryngeal mask airway (PLMA) and endotracheal intubation tube (EIT) can also be used in AWM. In our study, we aimed to compare the hemodynamic findings and possible complications in the use of PLMA or EIT in pediatric patients aged 1-13 years who were scheduled for elective surgery under general anesthesia. Material and Methods: A total of 67 randomly selected patients belonging to the American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II group were included in our study. Patients were divided into 2 groups as Group 1: PLMA and Group 2: EIT. Both groups underwent pre-oxygenation and induction of anesthesia in the same manner, followed by ETT or PLMA placement on the patients. Anesthesia was maintained in the same way in both groups. Peroperative hemodynamic findings and complications of all patients were recorded. Results: There was no statistical difference in patients' descriptive characteristics, as well as ventilation, oxygenation, and hemodynamic data until extubation, and also postoperative complications (p>0.05).