Polimerik partiküllere (EGDMA/DMAPMA/GMA) immobilize edilmiş asilaz enziminin karakterizasyonu
Characterization of penicilin acylase immobilized on (EGDMA/DMAPMA/GMA) polymeric particles
- Tez No: 77854
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR S. ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Özet ÖZET Bu çalışmada, doğrudan enzim bağlanmasına imkan sağlayan aktif gruplar içeren EGDMA/DMAPMA/GMA polimerik partikülleri hazırlanmış ve ticari olarak ilaç sektöründe geniş kullanımı olan penisilin asilaz enzimi bu partiküllere immobilize edilmiştir. Kesikli reaktörde immobilize penisilin asilaz ile Penisilin G potasyum tuzu hidrolize edilmiş ve immobilize penisilin asilazın karakterizasyonu yapılmıştır. Penisilin asilazı EGDMA/DMAPMA/GMA polimerik partiküllerine bağlamak için 25°C sıcaklıkta, pH'ı 6.5 olan 5x10-4 M fosfat tamponu en uygun ortam olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda gram kuru matris basma 12.5 mg protein bağlanmış ve immobilizasyon yüksek verimle gerçekleştirilmiştir. Penisilin G potasyum tuzu hidrolizinde hem serbest, hem de immobilize penisilin asilaz için optimum çalışma koşulları taranmış ve bu koşullar sebest penisilin asilaz için pH=7.8 ve T=37°C, immobilize penisilin asilaz içinse pH=7.8 ve T=45°C olarak bulunmuştur. pH=7.8 ve T=37°C'de kesikli reaktör sisteminde Penisilin G potasyum tuzu hidrolizinde aşağıdaki kinetik parametreler saptanmıştır. Serbest enzim aktivitesinin yarılanma süresi T=37°C'de 48.1 dakika iken immobilize enzimde bu süre 108.1 dakikaya, T=45°C'de ise 33.8 dakikadan 58.9 dakikaya çıkmıştır. Immobilize ve serbest penisilin asilaz enziminin aktivasyon enerjileri sırası ile 10.1 ve 10.7 Kcal/g.mol dür ve birbirlerine oldukça yakındır. Bu sonuçlarla özellikle destek malzemesi birim miktarı başına gözlenen 98.2 umol asit / dakika /g.kuru matris'lik aktivite değeri ile ticari destek maddesi Eupergit-C 'ye bir alternatif oluşturduğu sonucuna varılabilir. Anahtar Kelimeler : Penisilin asilaz, immobilizasyon, polimerik partikül, karakterizasyon
Özet (Çeviri)
Abstract 11 ABSTRACT In this study, EGDMA/DMAPMA/GMA particles containing activated groups that allow direct binding of enzymes were prepared, and penicillin acylase, an enzyme of great commercial utilization in pharmaceutical industry, was immobilized on these particles. In batch reactor system, potassium salt of Penicillin G was hydrolyzed by immobilized penicillin acylase, and immobilized penicillin acylase was characterized. 5x1 0"4 M phosphate buffer solution at 37°C and pH=6.5 was determined to provide optimum conditions for penicillin acylase immobilization with high activity on polymeric EGDMA/ DMAPMA/GMA particles. Under these conditions, 12.5 mg protein was bound per gram of dry matrix, and immobilization was realized with high yield values. In hydrolysis of potassium salt of Penicillin G, optimum conditions were determined for free and immobilized penicillin acylase; these conditions are, pH=7.8 and T=37°C for free penicillin acylase, and pH=7.8 and 45°C for immobilized penicillin acylase. At pH=7.8 and 37°C, the following kinetic parameters for both forms of penicillin acylase in the hydrolysis of potassium salt of Penicillin G in batch reactor system were determined. While the activity half-life of the free enzyme was 48.1 minutes at 37°C, for immobilized enzyme, this value was 108.1 minutes. At 45°C, this value increased from 33.8 minutes to 58.9 by immobilization minutes. Activation energies of immobilized and free penicillin acylase enzymes are very close to each other; namely, 10.1 and 10.7 kcal/gmol, respectively. Hence, it can be concluded that, considering the activity value of 98.2 umol acid/min. per gram of dry support matrix, an alternative to the commercial support material Eupergit C was formed for the immobilization of penicillin acylase. Keywords : Penicillin acylase, immobilization, polimeric particle, characterization