Etilen oksit gaz sterilizatörü tasarımı ve imaları
Design and construction of ethylene oxyde sterilizer
  1. Tez No: 77855
  2. Yazar: RIFAT TANSU KILIÇÇÖTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
özet ÖZET Sunulan çalışmada bir kişisel bilgisayar yardımıyla çalışan, biyomateryellerin sterilizasyon ihtiyaçlarını tümüyle karşılayabilecek bir Etilenoksit gaz sterilizatörü tasarımı ve imalatı amaçlanmıştır. Tasarlanan cihazın tüm kontrol üniteleri bilgisayar veri hattında bulunan bir arayüz tarafından yapılacak şekilde tasarlanmış, yüksek enerji kaçaklarına karşı güvenlik sistemleri oluşturulmuştur, öncelikle mekanik tasarım yapılmış, kazan ve çevre birimleri bir karkas içerisine yerleştirilmiştir. Kullanılan kontrol sistemleri ve sensörler için gerekli olan arayüz tasarımı tamamlanmıştır. Sterilizatör montajlar sonrası çeşitli testlerden geçirilmiş ve daha sonra deneylere başlanmıştır. Yapılan deneylerde Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak sterilizasyon işlemleri biyolojik testlere tabii tutulmuş ve bu testlerin sonuçlarına göre sterilizasyon işlemi başarılı ya da başarısız olarak değerlendirilmiştir. Deneylerde farklı ısılarda ve farklı etilenoksit konsantrasyonlarında steril olma minimum zamanları tespit edilmiş ve bu en az 3 kez olumlu tekrar sonrası kabul edilmiştir. Ayrıca farklı bağıl nem değerleri için de testler yapılmış ve en başarılı bağıl nem oranı olarak %30 tercih edilmiştir. Cihaz testler sonrasında farklı konsantrasyonlar ve sıcaklıklarda başarı ile çalışabilmesi ve bu değerlerin kolayca değiştirilebilir olması sebebiyle halen ticari olarak satılan sistemlere kıyasla daha esnek olarak değerlendirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
Abstract ABSTRACT The aim of this study is to design and construction of a personal computer controlled gas sterilisation unit that is capable of sterilisation of all biomaterials. All the control units of this equipment will be driven from the data bus of the personal computer by an interface and will have protection against high voltage malfunctions. First of all mechanical design is done and chamber and the periferic equipment's are placed. Than design of the interface have been done. According to European Norm's test procedure for validation of the sterility is prepared. During the experiments different temperatures and ethyleneoxide concentrations are used and sterilisation times are found. On the other hand different relative humidity levels are tried and 30% relative humidity found as the best. After the experiments it is found that the system is more flexible than the conventional sterilisation equipment's in the way that different temperatures and concentrations can be used much more easily.