Kıyıköy (Kırklareli) Havzası ve yakın dolayının karst hidrojeolojisi incelemesi
Karst hydrogeology investigation of Kıyıköy (Kırklareli) Basin and vicinity
- Tez No: 77853
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
m ÖZET Kıyıköy Havzası 'nın karst hidrojeolojisi incelemesini amaçlayan bu çalışmada; Kıyıköy, Demirköy, Sergen, Vize ve Saray (Kırklareli) yerleşim yerleri arasında kalan yaklaşık 510 km2'lik bir alanda, yeraltısuyunun beslenim, akış ve boşalım özellikleri belirlenmiş, hidrojeoloji birimleri ayırtlanmış ve havzanın 1/50.000, Kıyıköy yakınlarında bulunan su yapılarınında 1/10.000 ölçekli jeoloji ve karst hidrojeolojisi haritaları hazırlanmıştır. Hidroloji çalışmaları yapılarak; bölgeye ait ortalama alansal yağış, gerçek buharlaşma-terleme ile ortalama akım değerleri hesaplanmıştır. Bu veriler kullanılarak bölgeye ait hidrolojik bütçe oluşturulmuştur. Buna göre, havzada yüzey ve yeraltı drenaj sınırları çoğunlukla çakışmaktadır. Karst hidrojeolojisi çalışmalarında; bölgede yer alan hidrojeoloji birimleri; geçirimli, yarı geçirimli ve geçirimsiz olarak ayırtlanmış ve önemli soğuk su kaynaklarının hidrodinamik yapısı açıklanmaya çalışılmıştır. Bölgede hidrojeolojik özellikleri bakımından geçirimli birimler, karstik bir özellik gösteren Soğucak formasyonu içinde yer alan kireçtaşlandır. Koyunbaba formasyonuna ait kireçtaşı- kumtaşı-kiltaşı ardalanması, Pınarhisar formasyonu, Yarmatepe (Trakya) formasyonu, mermerler ve alüvyon yan geçirimli birim özelliğindedir. Çalışma alanında geniş alanlar kaplayan metamorfik seri (gnayslar, metakumtaşlan, kalkşistler, şistler ve kuvarsitler) ise geçirimsiz birim özelliğindedir. Planlanan su yapılarından Kazandere Barajında, karstlaşmaya bağlı bir sorun yoktur. Bunun yanısıra, Pabuçdere Barajı göl alanından su kaçma olasılığı bulunmakla birlikte, araştırma sondajları ve olası bir enjeksiyon perdesi ile bu sonucun kontrol edilmesi mümkündür. Çalışma alanında yer alan soğuk su kaynakları ile dere ve göl sularından örnekler alınarak kimyasal analizleri yapılmıştır. Analizler ve değerlendirmeler sonucunda bölgede yer alan hemen hemen tüm suların kalsiyum-karbonath su türünde oldukları belirlenmiştir. Yapılan doygunluk indeksi çalışmaları sonucunda ise bölgede yer alan suların kalsit ve aragonite doygun oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study aims to determine the recharge, flow an discharge characteristics of the aquifers located in Kıyıköy basin which surrounded by Kıyıköy, Demirköy, Sergen, Vize and Saray (Kırklareli) townships. The 1/50.000 and 1/10.000 scale geological and karst hydrogeological maps of the basin and reservoir areas of planned waterworks have been prepared respectively. Mean annual precipitation, real-evapotranspiration and mean annual stream flow rates have been calculated and used to determine hydrologic budgets of the basin. The surface and underground catchment area boundaries matches each other in the basin. On the basis of hydrogeologic properties the Soğucak formation including the karstic limestones have been defined to be major permeable units of the area. The limestones, sandstones and clay belonging to Koyunbaba formation, Pinarhisar formation, Yarmatepe (Trakya) formation, marble and alluvium have been defined to be semi-permeable units. Metamorphic series having large areal extension in the study area, excluding the Kıyıköy Plain, is an impermeable unit. No karstification problem has been observed for the planned Kazandere Dam. The possibility of leakage through karst channels is not expected to be present in reservoirs of Pabuçdere Dam, but this decision should be checked by drill holes and probable impervious curtain. The chemical analyses of the cold water samples collected from springs, streams and lake point out that the calcium-carbonate is the dominant hydrochemical type in the area. Hydrochemical calculations indicate that all the waters in the area are saturated calcite and aragonite.