Biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının öğrencilerin Türkçe dersi başarısına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of formative assessment applications on the success of students in Turkish course
  1. Tez No: 778566
  2. Yazar: HÜLYA TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA NARTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkçe dersinde biçimsel değerlendirme uygulamalarının öğrencilerin Türkçe dersi başarısına etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma model kullanılmıştır. Bu bağlamda araştırma sonucunda elde edilen nicel ve nitel veriler birbiriyle ilişkilendirilerek yorumlanmıştır. Araştırmada; araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu, veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Deneysel işlem sürecinde, deney grubuna biçimlendirici değerlendirme uygulamaları aracılığıyla öğretim yapılırken; kontrol grubuna ise mevcut öğretim programı doğrultusunda öğretim yapılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmış ve elde edilen nicel veriler SPSS 15 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel analizler için bağımsız ve bağımlı gruplar T-testi uygulanmıştır. Nitel veriler ise betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen nicel sonuçlara göre; kontrol grubunun ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı bir farklılık görülmezken; deney grubunun son test sonuçları ön test sonuçlarına göre pozitif yönde anlamlı farklılık göstermiştir. Deney ve kontrol gruplarının son test sonuçları incelendiğinde istatistiki açıdan anlamlı bir fark gözlenmiş olup biçimlendirici değerlendirme uygulamaları ile öğretimin geleneksel öğretim yöntemlerine göre öğrenci başarısını daha çok arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmacı tarafından yapılan gözlem ve görüşmeler neticesinde ise öğrencilerin, biçimlendirici değerlendirme uygulamalarına bakışının olumlu yönde değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının hem öğrencilerin akademik başarılarını arttırdığını hem de derse bakışlarının olumlu yönde değiştiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of formal evaluation practices in Turkish lessons on the success of students in Turkish lessons. A mixed model, in which qualitative and quantitative research methods are used together, was used in the research. In this context, the quantitative and qualitative data obtained as a result of the research were interpreted by relating them to each other. In the research; The achievement test and semi-structured interview form developed by the researcher were used as data collection tools. In the experimental process, while teaching the experimental group through formative assessment practices; The control group was taught in line with the current curriculum. Experimental design with pretest-posttest control group was used in the quantitative dimension of the study and the quantitative data obtained were analyzed using the SPSS 15 package program. Independent and dependent groups T-test was used for quantitative analysis. Qualitative data were analyzed with descriptive analysis technique. According to the quantitative results obtained in the research; While there was no significant difference between the pre-test and post-test results of the control group; The post-test results of the experimental group showed a significant positive difference compared to the pre-test results. When the post-test results of the experimental and control groups were examined, a statistically significant difference was observed, and it was concluded that teaching with formative assessment practices increased student achievement more than traditional teaching methods. As a result of the observations and interviews made by the researcher, it was concluded that the students' perspective on formative assessment practices changed positively. Based on these results, it is possible to say that formative assessment practices both increase the academic achievement of students and change their view of the course in a positive way.