Perde çerçeve betonarme sistemlerin performansa bağlı tasarımında kırılganlık analizi
Fragi̇li̇ty analysis in performance based design of shear frame reinforced concrete systems
- Tez No: 778609
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERDAL ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yapıların deprem yükleri altında sismik davranışlarının belirlenmesinde, performansa bağlı analiz yöntemlerinde kullanılan iki temel doğrusal olmayan analiz yönteminden söz etmek mümkündür. Bunlar artımsal itme ve zaman tanım alanında dinamik analiz yöntemleridir. Betonarme çerçeve yapıların sismik davranışının belirlenmesinde, analizlere olasılıklı ifadelerin dahil edilmesi, sismik davranışın daha gerçekçi tanımlanmasına yardımcı olacaktır. Çalışmada betonarme perdeli çerçeve yapıların olasılıklı sismik analizinin gerçekleştirilmesi amaçlanmış, bu amaçla örnek betonarme perdeli çerçeve yapılar ele alınmıştır. Bu çalışmada betonarme perdeli çerçeve yapılar için öteleme analizleri ETABS programı ile yapılmıştır. Öteleme analizlerinin ardından zaman tanım alanında dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Öteleme analizleri zaman tanım alanında dinamik analiz sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın ardından kırılganlık analizleri yapılmıştır. Betonarme perdeli çerçeve yapıların olasılıklı sismik davranışını ortaya koymak amacı ile kırılganlık analizi ile kırılganlık eğrileri elde edilmiştir. Çalışmanın ana amacı, öteleme analizleri ile zaman tanım alanında analizlerin karşılaştırılması sonucu, daha gerçekçi bir sismik davranışın tanımlama ihtiyacının olduğunu göstermek ve kırılganlık analizleri ile sismik davranışın olasılıklı olarak daha gerçekçi bir şekilde ifadesini sağlayabilmektir.
Özet (Çeviri)
Performance based design is commonly used to evaluate the nonlinear behavior and seismic demands of structures under earthquake effects by performing pushover and time history analyses. Including the probabilistic assessment into analyses for determination of seismic behavior of R/C frame structures will help to estimate the seismic behavior better. In the present study, it is aimed to realize the reliability based seismic analyses of reinforced concrete frame structures. For this aim, pushover analysis are done by using seismic analyses ETABS and after that, time history analysis are performed with five earthquake data. The results of two analyses are compared to each other. Also, for the same reinforced concrete frame structures, fragility analysis and evaluation of seismic fragility curves are realized. The fragility analysis are performed to establish the probabilistic characterization of the demands of the R/C frame structures. Fragility analysis is a system reliability analysis with correlated demands and capacity. The main goal of this study is to emphasize that a rational seismic behavior definition is necessary, which is presented as the result, of comparison of time history analysis and pushover analysis. Fragility curves can be used to obtain more accurate estimation of seismic behavior of structures.