Gönen'de çeltik tarlalarındaki darıcanların (Echinochloa spp.) morfolojik farklılıklarının çimlenme ve gelişme biyolojileriyle ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the morphological differences of darican (Echinochloa spp.) in rice fields in Gönen and their growth and development biologies
  1. Tez No: 778622
  2. Yazar: İREM EYŞAN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ana besinlerden biri olan çeltik yetiştirildiği bölgelerin sosyal hayatında ve ekonomisinde önemli rol oynamaktadır. Çeltik, Türkiye'de çok geniş alanlarda ekilmemesine rağmen özellikle Marmara bölgesinde önem arz etmektedir. Çeltikte yabancıotlar kaliteyi ve üretimi olumsuz etkilemesinin yanı sıra çözülmesi zor bir konudur. Echinochla (darıcan) türleri rekabet, hibridizasyon, herbisitlere dayanıklılık ve teşhis zorluğu sebebiyle ayırt edilmelerinde ve mücadelesinde zorlanılan bir yabancıottur. Bu çalışma 2021-2022 yıllarında Balıkesir iline bağlı Gönen ilçesindeki çeltik tarlalarından elde edilen bitki materyalleri ile gerçekleştirilmiştir. Her iki yılda da rastgele seçilen çeltik tarlalarından toplanan olgun bitki materyalleri kullanılarak darıcanların tür ve tür altı teşhisleri yapılmıştır. Teşhis sonucunda 63 bitki içinden Türkiye Florası ve Çin Florası'na göre 59 Echinochloa oryzoides ve 4 E. cruss-galli, beş farklı teşhis anahtarı birleştirilerek yapılan teşhislerde ise 50 E. cruss-galli, 6 E. oryzoides, 5 E. colona ve 2 E. oryzicola teşhis edilmiştir. Beş kaynağa göre yapılan teşhis sonucunda E. cruss-galli olanların Çin Flora'sına göre alttür teşhisi yapılmış, 4 adet E. cruss-galli var. zelayensis teşhis edilmiştir. Çalışmada her dönemde bütün türlerin birlikte bulunduğu tespit edilmiştir. Teşhis edilen bitki tohumlarından farklı türlere ait olmasına özen gösterilerek seçilen 14 popülasyon ile erken gelişme denemesi kurulmuş, ilk bitki BBCH skalası 33. evreye ulaştığında deneme sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Paddy, which is one of the main foods, plays an important role in the social life and economy of the regions where it is grown. Although paddy is not cultivated in very large areas in Turkey, it is important especially in the Marmara region. In addition to adversely affecting the quality and production, weeds in rice are complex of problems that are difficult to solve. Especially Echinochla species is a weed that is difficult to distinguish and control due to competition, hybridization, resistance to herbicides and difficulty in identification. This study was carried out paddy fields in Gönen district of Balıkesir province in 2021-2022. Mature plant materials collected from randomly selected paddy fields, species and subspecies of millets were identified. As a result of the identification, 59 Echinochloa oryzoides and 4 E. crus-galli among 63 plants according to Flora of Turkey and Flora of China, 50 E. cruss-galli, 6 E. oryzoides, 5 E. colona 2 E. oryzicola in the identified made by combining five different identification keys. As a result of the identification made according to five keys, those with E. cruss-galli were subjected to subspecies identified according to Flora of China, and 4 E. crus-galli var. zelayensis has been identified. In the study, it was determined that all species coexisted together in every period.