Enerji verimliliği bağlamında yapı tasarım kriterleri ve yeşil bina sertifikalandırılması
Building design criteria and green building certification in the context of energy efficiency
- Tez No: 778683
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde yaşanan çevresel ve iklimsel problemler, kaynakların hızlı bir şekilde tükenmesi ve tükenen bu kaynakların sınırsız olmadığı gerçeği birçok bilimsel disiplini bu sorunun çözümüne yöneltmiştir. Sürdürülebilirlik, gün geçtikçe yeni boyutlar kazanan ve kapsamı genişleyen bir kavramdır. Dünya genelinde yapı sektöründeki yoğun kaynak ve enerji kullanımından dolayı mimarlık disiplini de çevreci yaklaşımlara yönelerek sürdürülebilirlik kapsamına dâhil olmuştur. Bu bağlamda, yapıların yaşam döngüsü süreçlerinde meydana gelen problemler önceden tespit edilerek tasarım aşamasında gerekli önlemler alınmaktadır. Çevre sorunlarının küresel bir boyut kazanması, 1970'li yıllardan bu yana dünya çapında bir farkındalık ortamı yaratmıştır. Doğaya zarar vermeme ve kaynakları bilinçli kullanma gibi yaklaşımları hedefleyen sürdürülebilirlik kavramının mimariye entegre olması, doğa ile bütünleşen ve enerji etkin yapı tasarımları ile gerçekleşmiştir. Disiplinlerarası bu çalışmada, sürdürülebilir mimarlık ve enerji yönetimi kavramları hakkında detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. Bu bağlamda tez çalışmasında sürdürülebilir yapı tasarım kriterleri, değerlendirme sistemleri; enerji kavramı, enerji verimliliği ve yapılarda enerji etkinliğini sağlayan sistemler üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise sertifikalı mevcut bir yapı ziyaret edilmiştir. Yapının LEED hedefleri ve enerji tüketimi konusunda ilgili kişiler ve kaynaklardan veriler toplanmıştır. Tez süresince edinilen bilgiler ve temin edilen veriler ışığında yapı değerlendirilerek eleştiri ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that today's environmental and climatic problems, rapid depletion of resources, and that these depleted resources are not limitless has led many scientific disciplines to the solution of this problem. Sustainability is a concept that is growing and gaining new dimensions. The discipline of architecture has also been involved in sustainability by managing environmental approaches, due to the extensive use of resources and energy in the building sector around the world. In this context, the problems that occur in the lifecycle processes of structures are pre-identified and necessary measures are taken in the design phase. The global dimension of environmental problems has created a worldwide awareness environment since 1970. The concept of sustainability, which aims to avoid damaging nature and to use resources responsibly, is integrated into architecture, with energy-efficient design structures that integrate with nature. In this interdisciplinary study, a detailed literature study was conducted on the concepts of sustainable architecture and energy management. In this context, the design criteria for sustainable structures, evaluation systems, energy concepts, energy efficiency and energy efficiency in structures were discussed in the thesis study. In the last section, an existing certified structure has been visited. Data has been collected from relevant people and sources regarding the LEED objectives and energy consumption of the structure. In light of the information obtained during the thesis and the data provided, the structure was evaluated and criticized and suggested.