Kamu-özel işbirliği yatırımlarının değişken güvence miktarları ile finansman modelinin geliştirilmesi
Developing a finance model with variable assurance amounts of public-private partnership investments
  1. Tez No: 778704
  2. Yazar: AKIN SALKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünya genelinde nüfus artışıyla birlikte altyapı yatırımlarına olan ihtiyaçların artması da kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde altyapı yatırımlarını finanse etmek ve sürekliliğini sağlamak son derece önem arz etmektedir. İlk yatırım ve işletme maliyetleri yüksek olan yatırımların hayata geçirilmesinde devletler, finans sorunlarını ve yatırım sürelerini kısaltmak için son dönemlerde Kamu-Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) modellerine yönelmiştir. Bu modellerin başlıcaları; Yap-İşlet-Devret (YİD), Yap-İşlet (Yİ), Yap-Devret (YD), Yap-Devret-İşlet (YDİ), Yap-Kirala (YK) ve İşletme Hakkı Devri (İHD) modelleridir. Ülkemizde en çok tercih edilen model Yap-İşlet-Devret Modelidir. Çalışmada; KÖİ modellerinde devlet tarafından özel sektöre verilen sabit güvence bedelinin yerine, değişken güvence bedeli uygulanmasının sonuçları araştırılmıştır. Örnek olarak Trabzon'da planlanan Akçaabat-Meydan-Yomra Tramvay Hattı'nın YİD Modeli ile yapılması senaryosu çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, önerilen yaklaşım olan değişken güvence bedeli yaklaşımının, sabit güvence bedeli yaklaşımına göre kamu yükü olarak yaklaşık %12'lik iyileşme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in population around the world, it is inevitable that the need for infrastructure investments will increase. It is extremely important to finance infrastructure investments and ensure their continuity, especially in developing countries. In the realization of investments with high initial investment and operating costs, governments have recently turned to Public-Private Sector Cooperation (PPP) models in order to shorten financial problems and investment periods. The main ones of these models are; They are Build-Operate-Transfer (BOT), Build-Operate (Yİ), Build-Transfer (YD), Build-Transfer-Operate (YDI), Build-Lease (YK) and Transfer of Operating Rights (İHD) models. The most preferred model in our country is the Build-Operate-Transfer Model. In the study; In the PPP models, the results of applying a variable security fee instead of the fixed security fee given to the private sector by the state were investigated. As an example, the scenario of construction of the Akçaabat-Meydan-Yomra Tram Line planned in Trabzon with the BOT Model has been studied. As a result of the study, the variable security deposit approach, which is the proposed approach, has achieved an improvement of approximately %12 in terms of public burden compared to the fixed security deposit approach.