Yeşil sentez metodu ile karabaş otundan (Lavandula stoechas L.) sentezlenmiş ve karakterize edilmiş bakır nano partiküllerin RTG2 hücre hattında sitotoksik ve genotoksik etkileri
Cytotoxic and genotoxic effects of copper nano particles characterized and synthesized from cassidony (Lavandula stoechas L.) by the green synthesis method on the RTG-2 cell line
- Tez No: 778779
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, karabaş otu (Lavandulastoechas L.) ekstraktı kullanılarak bakır oksit nanopartiküllerin (CuO NP) sentezlenmesi, karakterize edilmesi ve bu nanopartiküllerin RTG-2 hücre hattında sitotoksik ve genotoksik etkilerinin belirlenmesidir. Yöntem: CuO NP'ler karabaş otu ekstraktı ile yeşil sentez metoduyla sentezlenmiştir ve taramalı elektron mikroskobu (TEM),UV-Vis spektroskopisi, Fourier dönüşümlü kızıl ötesi (FTIR) spektroskopisi ve X-Işını Kırınım yöntemi (XRD) ile karakterize edilmiştir. Daha sonra, CuO NP'nin RTG-2 hücre hattında sitotoksik ve genotoksik etkilerinin tespiti için sırasıyla Sulforhadamine B (SRB) ve comet testi yapılmıştır. Bulgular:Yaklaşık 5 nm boyutlarında ve küresel şekilli olarak, 211 nm'de maksimum absorbans değerine sahip, 514,9 cm-1 pozisyonunda monoklinik fazını destekleyen metal-oksijen (C-O)titreşimine denk karşılık gelen bant sergileyen,FCC fazında (111) ve (110) indeksli düzlemlere sahip olarak kararlı bir yapı olan CuO NP başarıyla sentezlenmiştir. CuO NP'leri RTG-2 hücrelerinde yüksek dozlarda 48 saatlik maruziyet sonucunda sitotoksik ve genotoksik etki göstermiştir (LD50= 50 µg/mL). Sonuç: Literatürdeki kimyasal yollarda sentezlenen ve ticari olarak temin edilmiş CuO NP'lerinin in vitro sitotoksik etkisini gösterdikleri dozlar göz önünde bulundurulduğunda yeşil sentez yönteminin toksisiteyi azaltıcı etkide bulunma olasılığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to synthesize and characterize copper oxide nanoparticles (CuO NPs) by using blackhead (Lavandula stoechas L.) extract and to determine the cytotoxic and genotoxic effects of these nanoparticles on the RTG-2 cell line. Method: CuO NPs were synthesized from black abash extract by green synthesis method and characterized by scanning electron microscopy (TEM), UV-Vis spectroscopy, Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy and X-Ray Diffraction method (XRD). Then, Sulforhadamine B (SRB) and comet tests were performed to determine the cytotoxic and genotoxic effects of CuO NP in the RTG-2 cell line, respectively. Findings: CuO NPs have been successfully synthesized as a stable structure exhibiting the corresponding band of metal-oxygen (C-O) vibration supporting the monoclinic phase at the514.9 cm-1 position, with a maximum absorbance value at 211 nm, the FCC phase (111) and (110) indexed planes, at approximately 5 nm in size and spherical shape. CuO NPs showed cytotoxic and genotoxic effects in RTG-2 cells after 48 hours of exposure at high doses (LD50= 50 µg/mL). Results: Considering the in vitro cytotoxic effects of commercially available CuO NPs synthesized by chemical pathways in the literature, the possibility of reducing the toxicity of the green synthesis method has been revealed.