THE USE OF RHETORICAL FIGURES iN POLITICALMARKETiNG iN TURKEY
Türkiye'de Politik Pazarlamada Retorik Figürlerin Kullanımı
  1. Tez No: 778778
  2. Yazar: AYŞE İLGÜN KAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma politik partilerin kullandığı sloganları, pazarlama iletişim mesajları olarak ele alarak bu sloganları retorik figürler açısından inceler. 'Politik pazarlama' politika veya politik faaliyetleri çağrıştıran geleneksel kavramlardan biri değildir. Henneberg (1996) politik pazarlamayı bireysel ve kurumsal amaçların ortak noktada kesiştiği, hem toplumun hem de politik partilerin yararına olan, oy veren vatandaşla verilen sözlerin yerine getirilmesi yoluyla kurulan uzun dönemli, karşılıklı ilişki ve bu ilişkinin güçlendirilerek sürdürülmesi olarak tanımlar. Politika genellikle fikirler ve ideolojilerle bağdaştırılır. Politik partiler rakiplerinin arasından sıyrılmayı başaran ve seçmenlerinin desteğini kazanan çok sayıda üye tarafından belirlenmiş ortak bir fikir üzerine kuruludur. Politik arenada asıl savaş belirli bir ideolojisi olamayan, kararsız seçmen oyları için yapılır. Ancak kabul gören geleneksel görüşe göre pazarlama bu savaşın dışındadır. Politik faaliyet politikayla, pazarlama faaliyeti ise satış ve pazarlamacı kavramlarıyla ilişkilendirilir. Başarılı bir politik pazarlama stratejisinin en önemli unsuru 'bir ürünün gelişimi' üzerinde yoğunlaşmaktır. Bahsedilen ürün parti lideri, adayı, partinin kendisi, düzenlenecek olan kampanyalar, yapılacak konuşmalar, verilecek demeçler ya da seçmenin ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap verebilecek nitelikteki sloganlar olabilir. Politik bir parti ile bu partinin hedef kitlesi arasındaki bağ pazarlama iletişimi yoluyla sağlanır. Pazarlama iletişimi sırasında sözcüklerin kullanımı, çıkardıkları sesler ve bu sözcüklerle yaratılan sloganlar algının etkililiğini ve partinin pazarlama iletişimi mesajlarının ikna edebilirliliğini belirler. Doğru mesajların doğru sloganlar aracılığıyla seçmene iletilebilmesinde ki ana nokta ise hitabet sanatını figürlerinin yani retorik figürlerin yerinde ve amacına uygun olarak kullanılmasıdır. Retorik figürler algı ve ikna bağlamında politika da büyük bir yere sahiptir. Politikada ikna reklamdaki ticari iknadan çok daha karmaşık ve duygu yüklüdür. Politik retoriği analiz etmek reklam retoriğini analiz etmekten daha güç aynı zamanda daha önemlidir. Partiler mesajlarını da içine alan sloganlarını seçmenleri gibi hedef kitlelerine sunarken bu figürleri kullandığından, retorik figürlerin detaylı analizi politik pazarlamanın tam olarak kavranabilmesi açısından gereklidir. Bu çalışmada, 2002 Türkiye genel seçimlere katılan bazı partilerin sloganları incelenerek bu sloganlarda en sık karşılaşılan retorik figürler bulunmuştur. Bu araştırma sonucunda ülkemizdeki parti çoğunluğunun kullanılan figürler ve bu figürler yardımıyla verilen mesajlar konusuna beklenen ve gereken önemi vermedikleri sonucuna varılmıştır. Bu çalışma sadece politik pazarlamada sloganlar ile kurulan iletişimin yapı ve önemini değil, aynı zamanda en iyi sonuçları elde edebilmek adına seçmenin niteliklerini bilmenin gerekliliğini de vurgular.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the slogans of political parties as marketing communications message from the perspective of rhetorical figures. Marketing is not one of those concepts which have been traditionally associated with politics and political activities. Political marketing can be defıned as“seeking to establish, maintain and enhance long -term voter relationships at a profit for society and political parties, so that the objectives of the individual political actors and organizations involved are met. This is done by mutual exchange and fulfilment of promises”(Henneberg, 1996). Politics is normally associated with ideas and ideologies. Political parties rely on a body of core ideas that have been subscribed to by a significant number of members of the electorate which have been employed to distinguish themselves from their opponents and to gain support from their electorate. The real battle among political parties has been waged for the votes of the undecided, those without ideological predilections. However, according to the normative view this battle does not involve marketing. The political activity is mainly associated with politics, but marketing activity is usually associated with selling and salesmanship üne of the key points of a successful political marketing strategy is focusing on 'the development ofa product' i.e., a leader, candidate, party, the speeches, campaigns and the slogans which voters may perceive as relevant to their needs and expectations. As the relationship between a political party and its target market is established through marketing communications, the use of words in these marketing communications, their sounds and the way slogans is worded may determine the effectiveness of the perceptibility and persuability of the marketing communications messages of the political party. in the slogans rhetoric figures should be use appropriately in order to convey the right messages to voter. The figures of speech or rhetorical figures, as they are commonly, referred have significant potential in terms perception and persuasion. The content of political persuasion is intrinsically more complex, and emotionally more charged than the commercial persuasion of advertising. Although analyzing political rhetoric is more difficult than analyzing ads, it's also more important. A comprehensive analysis of the figures of speech is significant for the understanding of political marketing as through the use of political rhetoric, political parties can present their messages, including their slogans by using rhetorical figures, to their target audience, i.e., their electorate. In this study, through an analysis of the slogans of major parties which participated in Turkey 2002 national elections, it is established that through a variety of figures of speech have been used, Turkish parties generally do not resort to the use of figures of speech and the messages that are created by these figures as much as one would have expected. The results of this study support not only the structure and importance of communication provided by slogans in political marketing, but also the significance of knowing the electorate's attributes in order to attain the best results.