Styrax officinalis ekstraktı ile gümüş nanopartiküllerinin yeşil sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Green synthesis of silver nanoparticles using Styrax officinalis extract, their characterization and investigation of biological activities
- Tez No: 930789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Nanopartiküller, nanoteknolojinin bir parçası olarak, küçük boyut, yüzey hacim oranı, iletkenlik gibi özellikleriyle ön plana çıkmaktadırlar. Nanopartiküllerin sentezinde çevre dostu, düşük maliyetli, uygulaması kolay bir yöntem olan yeşil sentez geleneksel yöntemlere göre tercih sebebi olmaktadır. Birçok alanda kullanımı tercih edilen nanopartiküllerden biri de gümüş nanopartiküllerdir. Bu çalışmada Styracaceae familyasına ait halk tarafından ayı fındığı, tespih ağacı, tesbi olarak adlandırılan Styrax officinalis bitkisinin sulu yaprak ekstraktı kullanılarak yeşil sentez yöntemi ile gümüş nanopartikül (AgNP) sentezi yapıldı. Sentezlenen AgNP'lerin karakterizasyonu UV-Vis Spektroskopi (UV-Vis), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılım Spektroskopisi (EDS) yöntemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Ekstrakt ve AgNP'lerin antimikrobiyal, antibiyofilm, antioksidan, mutajenik, DNA kırma aktiviteleri belirlendi. Antimikrobiyal aktivite analizinde, broth mikrodilüsyon yöntemi kullanıldı Minimum İnhibisyon Konsantrasyon (MİK) değeri ile ekstrakt ve AgNP'lerde antimikrobiyal aktivite belirlendi. Antibiyofilm aktivite mikroplaka metodu ile çalışıldı ve AgNP'lerin Bacillus subtilis bakterisine karşı en yüksek antibiyofilm aktivite gösterdiği gözlemlendi. DPPH Radikali Süpürme Aktivitesi ve ABTS•+ Katyon Radikali Giderme yöntemleri ile antioksidan aktivitesi çalışıldı. Ekstraktın AgNP'lerden daha yüksek antioksidan kapasiteye sahip olduğu görüldü. Ames/Salmonella testi ile Salmonella typhimurium'a ait iki suş olan TA98 ve TA100 kullanılarak mutajenik aktivitesi incelendi. Ekstrakt ve AgNP'lerin mutajenik aktiviteye sahip olmadığı görüldü. DNA kırma aktivitesini araştırmak için agaroz jel elektroforez yöntemi kullanıldı. Oksitleyici ajan, H2O2 (Hidrojen peroksit) varlığında ekstrakt ve AgNP'ler DNA kırma aktivitesi gösterdi.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles, as a part of nanotechnology, stand out with their properties such as small size, surface volume ratio, and conductivity. Green synthesis, which is an environmentally friendly, low-cost, and easy-to-apply method in the synthesis of nanoparticles, is preferred over traditional methods. One of the nanoparticles preferred in many areas is silver nanoparticles. In this study, silver nanoparticles (AgNP) were synthesized by green synthesis method using the aqueous leaf extract of Styrax officinalis plant, which belongs to the Styracaceae family and is commonly known as bear hazelnut, tesbih tree, and tesbi. UV-Vis Spectroscopy (UV-Vis), Scanning Electron Microscopy (SEM), and Energy Dispersive Spectroscopy (EDS) methods were used to characterize the synthesized AgNPs. The antimicrobial, antibiofilm, antioxidant, mutagenic, and DNA breaking activities of the extract and AgNPs were examined. In the antimicrobial activity analysis, broth microdilution method was used. Antimicrobial activity in extracts and AgNPs was determined with Minimum Inhibitory Concentration (MIC) value. Antibiofilm activity was studied by microplate method and it was observed that AgNPs showed the highest antibiofilm activity against Bacillus subtilis bacteria. Antioxidant activity was studied by DPPH Radical Scavenging and ABTS•+ Cation Radical Scavenging Activities methods. It was found that the extract had higher antioxidant capacity than AgNPs. Mutagenic activity was investigated using two strains of Salmonella typhimurium, TA98 and TA100, with Ames/Salmonella test. It was seen that the extract and AgNPs did not have mutagenic activity. Agarose gel electrophoresis method was used to investigate DNA cleavage activity. In the presence of H2O2 (Hydrogen peroxide), which as an oxidizing agent, the extract and AgNPs showed DNA cleavage activity.