Donatanın Türk hukukundan doğan sorumluluğu
Responsibility of the shipowner in Turkish law
- Tez No: 778791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Hukuk, Marine, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Donatanın sorumluluğu kavramının hukukumuzdaki yeri ele alınmış olup bu kavramın ticaret hukuku, borçlar hukuku iş hukuku ve çevre hukukundaki yeri incelenmiştir. Bu kapsamda donatan sorumluluğu, gemi işletme müteahidi, işleten, adam çalıştıranın sorumluluğu, donatanın gemi adamı ve kılavuzların fiilinden sorumluluğu, müşterek avarya, çatma, kurtarma, yardımcı kişi, çevre hukuku, deniz iş hukuku, sorumluluğun sınırlandırılması gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Donatanın sorumluluğu yalnızca bugün bulunduğu konumu ile değil tarihimizde gelişimi ve bu gelişimin sebepleri de ele alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu tezle; donatanın sorumluluğu konusu, yapılan atıflar ve doktrindeki görüşler ışığında ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the place of the responsibility of the shipowner concept in Turkish law and examines the responsibility within the scope of commercial law, law of obligations, labor law and environmental law. In this context, concepts such as the responsibility of the shipowner, the responsibility of the disponent owner, operator and employer, the responsibility of the shipowner for the act of the seafarer and the guides, the common average, the collision, the rescue, the auxiliary person, the environmental law, the maritime labor law, the limitation of liability are defined. The shipowner's responsibility has been tried to be evaluated not only according to its current status but also by considering its development in our history and the reasons for this development. This thesis examines in detail the issue of the shipowner's responsibility in light of the references made and the views in the doctrine.