Ekonomik, sosyal ve politik küreselleşmenin sofistike ürün üretimi üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The impact of economic, social and political globalization on sophisticated product production: The case of Türkiye
  1. Tez No: 778793
  2. Yazar: AYHAN MONUS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada ekonominin karmaşıklığının ekonomik, sosyal ve politik küreselleşme ile ilişkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. Kullanılan veri seti Türkiye' ye ait 1981-2017 dönemini kapsamakta ve analizde kullanılan veriler yıllık verilerden oluşmaktadır. Analizde küreselleşmenin önemli alt bileşenleri olan ekonomik, politik ve sosyal küreselleşme bağımsız değişkenleri temsil etmektedir. Modelin bağımlı değişkeni ise literatürde sofistike ürün üretimi yerine kullanılan ekonomik kompleksite endeksidir. Çalışmanın ekonometrik yöntemi iki başlık altında ele alınmıştır. Bunlardan ilki analizde kullanılan Genişletilmiş Dickeys-Fuller (ADF) ve Phillips-Perron (PP) Birim Kök Testinden ikincisi ise ARDL Sınır Testinden oluşmaktadır. Çalışmada, ekonomik küreselleşmenin sofistike ürün üretimi için önemini ortaya koyarken, politik ve sosyal küreselleşmenin de desteklenerek sofistike ürün üretimini pozitif yönde etkilenebileceği yönünde sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the complexity of the economy and economic, social and political globalization has been tried to be understood. The data set used covers the period of 1981-2017 for Turkey and the data used in the analysis consists of annual data. In the analysis, economic, political and social globalization, which are important sub-components of globalization, represent independent variables. The dependent variable of the model is the economic complexity index, which is used instead of sophisticated product production in the literature. The econometric method of the study is discussed under two headings. The first of these consists of the Extended Dickey-Fuller (ADF) and Phillips-Perron (PP) Unit Root Test used in the analysis and the second consists of the ARDL Bounds Test. In the study, while revealing the importance of economic globalization for sophisticated product production, it was concluded that by supporting political and social globalization, sophisticated product production could be positively affected.