Türkiye'de ekonomik, sosyal ve politik küreselleşme süreci ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationship between economic, social and political globalization process and economic growth in Turkey
- Tez No: 466065
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 473
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 1970-2013 periyodunda küreselleşmenin büyüme üzerindeki uzun dönemli etkileri incelenmiştir. Yöntem olarak ARDL Sınır Testi Yaklaşımı ve Toda Yamamoto ile Granger Nedensellik Testi kullanılmıştır. Uygulamalarda büyüme; GSYİH'deki yıllık yüzdesel büyüme, kişi başına GSYİH'deki yıllık yüzdesel büyüme ve dolar bazında 2010 sabit fiyatlarıyla GSYİH'deki büyüme oranının logaritmik dönüşümü olmak üzere üç farklı seri ile temsil edilmiştir. Küreselleşme ölçütü olarak; küreselleşmeyi genel, ekonomik, sosyal ve politik boyutlarıyla ele alan KOF endeksi kullanılmıştır. ARDL Sınır Testi sonuçlarında; Türkiye'de genel küreselleşmenin büyümeyi artırdığı saptanmıştır. Ekonomik, sosyal ve politik küreselleşmenin büyümeye etkisine dair anlamlı bir ilişkiye ise rastlanmamıştır. Bu anlamsız ilişki, ekonomik ve politik küreselleşmeye ait alt değişkenler için de geçerlidir. Ancak sosyal küreselleşme alt değişkenlerinden bilgi akışı, internet kullanıcı sayısı, televizyon sayısı ve gazete ticaretinin büyümeyi artırdığı gözlemlenmiştir. Toda Yamamoto ile Granger Nedensellik Testi sonuçlarına göre ise; ekonomik küreselleşme ve ekonomik küreselleşmeye ait alt değişkenlerden fiili akımlar, ticaret, portfolyo yatırımları, yabancı uluslara yapılan gelir ödemeleri, kısıtlamalar, gizli ithalat engelleri, ortalama gümrük tarife oranı, uluslararası ticaret üzerinden alınan vergiler ve sermaye hesabı kısıtlamaları; politik küreselleşme alt değişkenlerinden ülkedeki büyükelçilikler, uluslararası kuruluşlara üyelik, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi görevlerine katılım ve uluslararası anlaşmaların büyümenin nedeni olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the long-term effects of the globalisation on growth in 1970-2013 period is examined. The ARDL Bounds Test Approach and The Granger Causality Test with Toda Yamamoto are used as method. In the applications, the growth is represented by three different series which are; GDP growth (annual %), GDP per capita growth (annual %) and Logarithmic transformation of GDP (constant 2010 US $). The KOF index, which takes the globalisation into consideration with the aspects of economical, general, social and political, is used as globalisation criterion. In the ARDL Bounds Tests results, it is seen that the general globalisation augments the growth. It isn't happened to occur that there is meaningful relationship with the economic, social and politic globalisation contributing to the growth. This insignificant relationship is also valid for the sub-variables belongs to economical and political globalisation. But it is observed that the Data on Information Flows, Internet Users, Television and Trade in Newspapers which are sub-variables of social globalisation, are augmenting the growth. According to the results of Granger Causality Test with Toda Yamamoto; it is confirmed that Economical Globalisation and the sub-variables belongs to economical globalisation, Actual Flows, Trade, Portfolio Investment, Income Payments to Foreign Nations, Restrictions, Hidden Import Barriers, Mean Tariff Rate, The sub-variables of political globalisation of Taxes on International Trade and Capital Account Restrictions, Embassies in Country, Membership in International Organizations, Participation in U.N. Security Council Missions and International Treaties are the causes of growth.