Sağlıklı bireylerde torakal bölge manipülasyonunun core stabilizasyonu üzerine etkisi
Effect of thoracal region manipulation on core stabilization in healthy individuals
  1. Tez No: 778810
  2. Yazar: MERVE ERİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALEDDİN BİLDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, sağlıklı bireylerde torakal bölgeye uygulanan manipülasyonun core stabilizasyon üzerine etkisini akut olarak incelemektir. Çalışmaya 18-40 yaş arası 60 sağlıklı birey dahil edildi ve deneklerin değerlendirmeleri Ataşehir Florance Nightingale Hastanesi'nde yapıldı. Denekler 30 kişi deney, 30 kişi kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Gönüllülere demografik özellikler ve araştırmaya katılma onam formunu içeren bir anket doldurulduktan sonra Eklem Hareket Açıklığı Değerlendirmesi, Fonksiyonel Bacak Boyu Değerlendirme Testi, Plank Testi, Modifiye Scober Testi, Parmak Ucu Zemin Testi, Sit Ups Testi, The Quebec Back Pain Disability Scale (QBPDS), SF-36 (Short Form-36) testleri ve CTT Centaur (BfMC Biofeedback Motor Control) cihazında maksimum değerlendirmesi yapıldı. Bir hafta sonra kontrol grubundaki deneklere hiçbir uygulama yapılmaksızın aynı testler yapılarak çıkan sonuçlar kaydedildi. Deney grubuna ise torakal bölgeye itme yöntemiyle manipülasyon uygulandıktan sonra testler tekrar edildi ve sonuçlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to acutely examine the effect of manipulation applied to the thoracic region on core stabilization in healthy individuals. 60 healthy individuals aged 18-40 years were included in the study and the evaluations of the subjects were made at Ataşehir Florence Nightingale Hospital. The subjects were divided into two groups, 30 people in the experimental group and 30 people in the control group. After the volunteers filled out a questionnaire including demographic characteristics and consent to participate in the research, Joint Range of Motion Assessment, Functional Leg Length Assessment Test, Plank Test, Modified Scober Test, Fingertip Floor Test, Sit Ups Test, The Quebec Back Pain Disability Scale (QBPDS), SF-36 (Short Form-36) tests and maximum evaluation were performed on the CTT Centaur (BfMC Biofeedback Motor Control) device. One week later, the same tests were performed without any application to the subjects in the control group, and the results were recorded. In the experimental group, after the manipulation of the thoracic region with the push method, the tests were repeated and the results were recorded.