Ratlarda oleik asidin neden olduğu akut akciğer hasarını takiben hispidulinin akut böbrek hasarı üzerindeki koruyucu etkisi
Protective effect of hispidulin on acute kidney injury following oleic acid-induced acute lung injury in rats
  1. Tez No: 778831
  2. Yazar: BAHRİ AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Hispidulin (4',5,7-trihidroksi-6-metoksiflavon), Saussurea involucrata gibi birçok bitkiden farklı yöntemler ile ekstrakte edilen doğal bir flavonoiddir. Mevcut çalışma, oleik asit ile indüklenen erkek Spraque Dawley ratlarda hispidulinin etkisinin antioksidan, histopatolojik ve moleküler olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Ratlar üç gruba ayrıldı. Grup A; Kontrol grubu, grup B; oleik asit grubu (k.v enjeksiyonla uygulaması) ve grup C; hispidulin + oleik asit kombine grup (k.v ve i.p uygulama). Uygulama grupları hayvanlarından elde edilen böbrek dokusundan oksidatif stres belirteçleri (MDA, SOD, CAT, MPO, GSH) değerlendirildi. Aynı dokular histopatolojik incelemeye tabi tutuldu. Ayrıca Oleik asidin nefrotoksik etkilerinden sorumlu moleküler yapıyı belirlemek amacıyla inflamasyon, apoptoz ve hücresel metabolizma için kritik düzenleyicilerin gen ekspresyon seviyeleri real-time PCR ile araştırıldı. Bulgular: Rat böbrek dokularında oleik asitin glutatyon (GSH) seviyesinde azalmaya ve malondialdehit (MDA) ve Miyeloperoksidaz (MPO) seviyesinde ise artışa neden olduğu gözlenmiştir. Antioksidan sistem bileşenlerinden süperoksit dismutazın (SOD), katalazın (CAT), seviyelerinde düşüşe sebep olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak böbrek hasar biyobelirteci (Kim-1), inflamasyon genleri (Il-6, Nf-Kß), apoptotik gen (Casp3) ve hücre dışı matrisin yenilenmesinde rol alan (Mmp2) geni oleik asit maruziyeti sonucunda olumsuz etkilendiği gözlemlenmiştir. Fakat hispidulinin, OA uygulaması ile ortaya çıkan tüm deregülasyonları tersine çevirebildiği gözlenmiştir. Sonuç: Sonuç olarak, akut böbrek hasarı indükleyicisi olarak kullanılan oleik asit; oksidan ve antioksidan dengeyi bozarak doku hasarına ve inflamatuar mediatörlerin düzeylerinde artışa neden olarak böbrek dokularında disfonksiyona yol açtı. Akut böbrek hasarında renoprotektif ajan olarak kullandığımız hispidulin, enflamasyonu, oksidatif stresi ve tübüler hücre ölümünü inhibe ederek böbrek hasarını hafifletici alternatif, çok yönlü ve etkin bir yaklaşım olarak kabul edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Hispidulin (4',5,7-trihydroxy-6-methoxyflavone) is a natural flavonoid extracted from many plants such as Saussurea involucrata by different methods. The present study aims to evaluate the effect of hispidulin as antioxidant, histopathologically and molecularly in male Spraque Dawley rats induced by oleic acid. Method: Rats were divided into three groups. Group A; the Control group, group B; the oleic acid group (administration by k.v injection) and group C; the hispidulin + oleic acid combined group (k.v and i.p administration). Oxidative stress markers (MDA, SOD, CAT, MPO, GSH) were evaluated from kidney tissue obtained from application groups animals. The same tissues were subjected to histopathological examination. In addition, gene expression levels of critical regulators for inflammation, apoptosis, and cellular metabolism were investigated by real-time PCR in order to determine the molecular structure responsible for the nephrotoxic effects of oleic acid. Results: Oleic acid caused a decrease in glutathione (GSH) levels and an increase in malondialdehyde (MDA) and Myeloperoxidase (MPO) levels in rat kidney tissues. It has been determined that the antioxidant system components superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) cause a decrease in their levels. In addition, it was observed that kidney damage biomarker (Kim-1), inflammation genes (Il-6, Nf-Kß), apoptotic gene (Casp3) and gene (Mmp2), which are involved in the regeneration of the extracellular matrix, were negatively affected by oleic acid exposure. However, it has been observed that hispidulin can reverse all deregulations that occur with OA administration. Conclusion: As a result, oleic acid used as an inducer of acute kidney injury; It caused tissue damage by disrupting the oxidant and antioxidant balance and caused dysfunction in kidney tissues by increasing the levels of inflammatory mediators. Hispidulin, which we use as a renoprotective agent in acute kidney injury, is thought to be an alternative, versatile and effective approach to alleviate kidney damage by inhibiting inflammation, oxidative stress and tubular cell death.