Doğu Karadeniz Bölgesi'nde zorunlu ve gönüllü askerlik uygulamaları (1834-1860)
The practice of compulsory and voluntary military service in the Eastern Black Sea Region (1834-1860)
  1. Tez No: 778832
  2. Yazar: MUSTAFA IŞKIN TERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma Osmanlı Devleti'nin 1834-1860 tarihleri arasında Doğu Karadeniz Bölgesi'nin insan kaynağını seferber etme bağlamındaki faaliyetlerini incelemiştir. Öncelikle, zorunlu askerlik uygulamasını yerleştirmek isteyen devletin bölgeye askerî ve idarî olarak nüfûz etme çabasının ne ölçüde başarılı olduğu araştırmıştır. Ardından merkezî yönetimin kur'a usûlü uygulaması sırasında karşılaştığı güçlükler ve ahalinin çeşitli kesimlerinden gelen tepkiler ile nasıl mücadele ettiğini göstermiştir. Bundan sonra, II. Mahmud döneminde geleneksel askerî zümrenin tasfiye edilmesinden sonra Osmanlı Devleti'nin Kırım (1853-1856) ile Osmanlı-Rus (1877-1878) Harpleri'nde bölgeden asker celbinde karşılaştığı aksaklıkların üstesinden gelmek için başvurduğu yöntemleri incelemiştir. Son olarak, Osmanlı elitlerinin devletin insan gücü potansiyelinden daha fazla yararlanmak için zorunlu askerlik sistemine gayr-i müslimleri dahil etme teşebbüsünün yansıması olarak bir Osmanlı vatanseverliği yaratma düşüncesinin başarılı olup olamadığını tartışmıştır.
Özet (Çeviri)
This work examines the initiatives undertaken by the Ottoman State to mobilize the human resources of the Eastern Black Sea Region during the period of 1834-1860. At the outset, the work investigates the success rate of the state--which aims to establish the practice of conscription in the region--in its effort to penetrate the region militarily and administratively. Subsequently, the difficulties during the practice of drawing of lots and the reactions from various segments of the population that the central government encountered are explicated. Thereafter, the work analyses the methods employed by the Ottoman State to overcome the setbacks it faced during the Crimean (1853-1856) and the Ottoman-Russian (1877-1878) Wars when soldiers were summoned from the region following the liquidation of the traditional military classes during the rule of Mahmut II. Finally, this work discusses whether the idea of creating an“Ottoman patriotism”, as a reflection of the attempt of the Ottoman elites to include non-Muslims in the conscription system in order to make more use of the state's manpower potential, was successful.