Yeni buluntular ışığında Digor ve çevresinin Eski Çağ tarihine bakış
Look at the ancient history of Digor and its surroundings in the light of new finds
- Tez No: 778833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Jeolojik devirler incelendiğinde 3. Jeolojik devirde yükselmeye başlayıp 4. Jeolojik devirde yükselmesini tamamlayan Anadolu yarımadası verimli toprakları, zengin su kaynakları, elverişli iklimi, bitki ve hayvan çeşitliliği ile ilk çağlardan günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bu uygarlıklar Anadolu'nun çeşitli bölgelerine dağılarak varlıklarını sürdürmüşlerdir. Doğu Anadolu bölgesi incelendiğinde Urartular gibi çok büyük ve gelişmiş bir uygarlığın bu bölgede hüküm sürdüğü görülmektedir. Yapılan çalışmalarda bu uygarlığın Erzurum ve Kars illeri dolaylarındaki bazı yerleşim yerleri ve kaleleri ortaya çıkarılmıştır. Yine Kars ili Kağızman ilçesi Camuşlu köyünde yapılan araştırmalar ışığında değerlendirmeler yapacak olursak bu bölgenin yerleşim yeri olarak kullanılması M.Ö 10.000 yıllarına kadar gidebildiği görülmüştür. Araştırmamıza konu olacak Digor ilçesi ve çevresi hem geçiş güzergâhlarına yakın olması hem de yukarıda belirttiğimiz coğrafik nedenlerden dolayı birçok yerleşmeye sahne olmuş ve uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır.
Özet (Çeviri)
When the geological periods are examined, the Anatolian peninsula, which started to rise in the 3rd geological period and completed its rise in the 4rd geological period, has hosted many civilizations from the first ages to the present day with its fertile lands, rich water resources, favorable climate, plant and animal diversity. These civilizations continued their existence by dispersing to various parts of Anatolia. When the Eastern Anatolian region is examined, it is seen that a very large and developed civilization such as the Urartians ruled in this region. During the studies, some settlements and castles of this civilization in Erzurum and Kars provinces were unearthed. Again, if we make evaluations in the light of the researches carried out in the village of Camuşlu in the Kağızman district of Kars, it has been seen that the use of this region as a settlement can go back to 10,000 BC. Digor district and its surroundings, which will be the subject of our research, have been the scene of many settlements and hosted civilizations due to both being on the transition routes and the geographical reasons we mentioned above.