The Pakistani courtyard house: A comparative study of spatial configurations using syntactical analysis
Pakistan'ın avlulu evleri: Uzamsal konfigürasyonların sentaks analizi karşılaştırması
  1. Tez No: 405079
  2. Yazar: NAVEEN IFTIKHAR ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Mimarlığın çoğunluk bölümünün aslında konut ile ilgisi olmasına rağmen, konut mimarlığı Pakistan'da kentsel toplumun sıkça ihmal edilen bir özelliğidir. Dahası, insanlar zamanlarının çoğunluğu bu konutlarda harcadıklarından ve en temel fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını karşıladığından konut mimarisi mimarinin en önemli türüdür. Pakistan'da çok çeşitli konut türleri olduğundan, bu tez, belirli bir tip yani avlulu ev analizine odaklanmaktadır ve sözdizimsel analiz yöntemlerini kullanarak ideal bir avlulu evin düzeninin nasıl olacağını karşılaştırmaktadır. Konut binaları hakkında bir çalışma gerçekleştirmek için, Bölüm 2'de güçlü bir teorik temel sağlanmaktadır, sosyal grup teorisi, toplumsal değişim, kültürel ekoloji ve bireysel davranış değişiklikleri, sınırlama ve bunların yanı sıra mekansal organizasyon değişiklikleri, kişisel alan, mahremiyet ve davranışsal modlar gibi konuları kapsamaktadır. Ayrıca, teorinin Pakistan'daki mevcut durum ile olan ilgisini daha iyi anlamak için Pakistan toplumunun belirli durumları da ele alınmıştır. Toplumsal değişim teorisi, özel önem teşkil eden noktaları vurgulamak amacıyla, kültürel, ekonomik, dini, bilimsel ve teknolojik güçler tarafından tahrik edilebilen diyalektik ya da evrimsel süreçlerle toplumu ileri doğru götürme fikrine atıfta bulunur. Gemeinschaft ve Gesellschaft Pakistan toplumunun şu anki durumuna dönüşümünü en iyi açıklayan iki zıt terimdir. Gemeinschaft bir grup insanın bireyden daha önemli olduğunu kabul eder ve yaygın olarak“topluluk”olarak çevrilir, Gesellschaft ise bir birey ve onun çıkarlarının topluluğun ihtiyaçlarına göre önceliğini vurgular ve“toplum”olarak çevrilir. Tarihsel olarak, Pakistan toplumu ağırlıklı olarak insanların sosyal etkileşimler, değerler ve inançlardan oluşan ortak bir anlayışa sahip, yakın ya da aynı konutta büyük birleşik aile yapıları olarak yaşayan bir Gemeinschaft idi. Ancak, kapitalist ekonominin artması ile, daha bağımsız yaşam, dağınık aileler ve büyük kentler ile birlikte, Gesellschaft eğilimleri giderek Pakistan'ın sosyal yapısında daha baskın hale gelmiştir. İnsanların, malların, bilginin, fikirlerin ve zihniyetlerin değişimi sonuç olarak Karaçi ve Lahor gibi büyük şehirleri büyük değişim merkezleri haline getirmiştir. Özel konutlar gibi birincil bölgeler – inzivaya çekilecek bir yer sağladıklarından, aile ve toplum içinde belli bir imaj ve statü üstlenecek bir yer olduğundan kent sakinlerinin hayatlarının merkezinde yer almaktadır. Toplumun dönüşümü ile bu konutların içindeki çeşitli alanların kullanımı ve kontrolü zaman içinde cinsiyet, yaş ve faaliyetlere göre değişmiştir. Açıkça, bölmeler daha ayrışmış ve spesifik olacak şekilde zamanla daha sağlam şekilde oluşmuştur. Ayrıca, bu alanlarda etkileşim halinde bulunan aile üyeleri zamanla daha kişisel alan ve gizliliğe sahip olmuşlardır. Modern avlulu evi anlamak açısından, kişinin bir konutun kökenine ve evin ilham aldığı uzun ve çeşitli mimari tarihine aşina olması gerekir. Bu nedenle, 3. Bölümde Hint alt-kıtasında bulunan ilk kırsal konut gelişmeleri, kırsal insanın ihtiyaçları değiştikçe bu evlerin uyarlanması, bu kırsal evleri temel olarak alan kentsel evleri ve ilk olarak daha gelişmiş kentsel avlulu evler olarak görülmeye başlayan kentsel yaşam tarzına adapte edilmiş avlular takip edilmektedir. Bu evler daha sonra haveli ev tipine dönüşmüştür – bu da günümüz avlulu evin habercisidir. Daha detaylı olarak, kırsal ev, ev planı gibi maddi ve gelenek ve görenekler gibi maddi olmayan özellikler için ilk prototip olmuştur. Bu 3 bölüme ayrılabilecek ev için oluşturulmuş bir norm haline gelmiştir: (1) şömine içeren arka bölüm, (2) merkez alan ve (3) veranda. Her odanın mevcut zamanda göreceli olarak mobilya eksikliğine bağlı olarak ihtiyaçlara göre uyarlanabilir amorf bir mekan kullanımı vardı. Bu sabit desen, hem kırsal hem de kentsel evlerde tüm gelişim aşamalarında görülmüştür. Kentsel ev düzenindeki değişiklikler, ticarileşmenin artması ile, iç avlu girişinin kolaylaştırılmış ve konutun ön bölümünde bulunan Khadki odasının müşteriler ve iş ortaklarını ağırlanmasını sağlamıştır. Konutta yapılan diğer önemli değişiklikler arka bölümün artık şömine içermemesi ve bu nedenle depolama ve uyumak için bir mekan haline gelmesidir; ve zemin kat üç parçalı arka, iki parçalı ön, merkezi açık avlu ve avlunun bir tarafında bulunan iki ekstra oda içeren 8 mekana bölünmüştür. Müslüman ve Hindu kentsel konutlarının çoğunluğu Müslüman evlerinde bulunan ekli kanat dışında ayırt edilemez. Bu kanatlar kadınların alanı, şömine ve çeşitli hizmetlerden oluşmuş ve öncelikle cinsiyet ayrımının gerektiği 'Peçe'nin gözetilmesi ışığında gizliliğe verilen artan önem nedeniyle eklenmiştir. Bu tema ile devam ederek genişlediğinde, ek katlar ilave edilmesinin komşuların gizliliğini ihlal etmek olarak kabul edildiğinden odak yanal olarak büyümede kalmıştır ancak ek katlar eklendiğinde, açık teras olarak işlev gören kalan zemin ile birlikte baraka benzeri odalar içermiştir. Gelişiminin üçüncü aşaması açısından, haveli esasen ortak kentsel evin büyük bir versiyonudur. Mimari özellikleri aynı kalmıştır - sadece, boyutları ve sayıları artmış, konut mimarisindeki mevcut muhafazakârlığı vurgulamıştır. Haveli, fonksiyon değişiklikleri ve dekoratif elemanları ayrıntılandırmaları dışında az çok kırsal kalmıştır. Ayrıca, üst katlarda kırsal konuta benzer şekilde zemin kat olarak genellikle aynı plana sahipti. İkisi arasındaki fark; herhangi bir pencerenin bulunmaması, havelide ise bolca mevcut olmasıdır - tümü güvenlik amaçlı çubuklarla donatılmıştır. Odaların büyüklükleri ve sayıları arttıkça, evin ailenin farklı üyeleri için ayrı alanlara kolayca bölümlenmesi sağlanmıştır. Kırsal, kentsel konut ve haveli gelişimini takiben, Pakistan'da inşa edilen çağdaş konutları incelemek gerekli hale gelmiştir. Mevcut mimarların artık zamanında oldukça görünen avlulu evlerin canlanmasına dönmesi ve odaklanmasını akılda tutarak, bu tezin amacı sözdizimsel olarak çağdaş avlulu evleri analiz etmek ve ideal bir avlulu evin çeşitli mekansal yapılandırmalarını karşılaştırmaktır. Analizi yapmak için, görünürlük grafikleri kullanarak, çeşitli mekansal konfigürasyonlarda kat planlarını incelemek için“Syntax2D”yazılımı kullanılmıştır. 2 tür avlulu eve dayalı olarak Karaçi'den toplam 7 plan örneği seçilmiştir: (1) Tek orta avlu tipolojisi ve (2) Birden çok avlu tipolojisi. Tezin amacı mekanlararası ilişkilerin nasıl entegre ve ayrılmış olduklarını; hangi mekan ve aktivitelerin avlularla bağlantılı olduğunu ve oldukları yerde özel nedenlerle mi konumlandıklarını gözlemlemek – hizmet amaçları ve bu fonksiyonların kattan kata değişip değişmediğini keşefetmektir. Dolayısıyla, zemin ve birinci kat planları her tipolojide analiz edilmiş ve sonrasında Tip 1 ve Tip 2 ortalama sonuçları karşılaştırılmış ve sözdizimsel, sosyolojik ve işlevsel olarak bir arada kıyaslanmıştır. Toplanan veriler Eşgörüş Alanı, Eşgörüş Çevre, Dairesellik, Bağlantı, Ortalama Derinlik ve Entegrasyonu içermiştir. Ayrıca, her kat planı 4 kategoriye ayrılmıştır: (1)“Avlu Alanı: avlular, verandalar ve ilgili alanlardan oluşur; (2) Yatak Odası Alanı: yatak odası, banyo, soyunma odaları ve ilgili mekanlar dahil; (3) Oturma Alanı: Resmi ve gayri resmi oturma odası, yemek odası, giriş holü ve ilgili alanlar; ve (4) Hizmetler Alanı: gres ve ana mutfak, hizmetçi alanları, depolama ve ilgili mekanları içerir. Ölçümler daha sonra her oda sınırları içinde bulunan ve değerlendirmek amacıyla bir tablo formatında kaydedilmiş tüm hücrelerin ortalamaları alınarak her oda için belgelenmiştir. Araştırma ve toplanan bilgiye dayanarak, hipotez tek bir merkezi avlu tipolojisini takip eden çağdaş avlulu evlerin, daha iyi bir bağlantıya ve mekanların daha ayrı ve birbirinde izole olabileceği derin bir plana sahip olduğu ve dağınık avlulu çoklu avlulu tipolojisi ile merkezi olmayanı karşılaştırarak daha kompakt olacağı yönünde olmuştur. 5. Bölüm, 4 kategori ile ilgili olarak Tip 1 ve Tip 2 konutlarının durum çalışmalarını karşılaştırmakta ve kıyaslamaktadır. ”Avlu Alanı“na bakarsak, geleneksel avlu olarak Tip 1 işlevi olan avlular, etrafında ortalama mekanlar ile merkezi bir konumda bulunan çok amaçlı mekanlardır. Tip 2'de ise, avlular ise yalnız görünümler, havalandırma veya malzemelerin depolanması amacıyla farklı mekanlar için farklı işlevlere hizmet etmeye başlar. Avlular evin içinde önemlerini kaybetmeye başlamışlardır ve bitişik alanlar avluların rolünü tanımlamaya başladığından üçüncül mekana aracı olmaya başlamışlardır ve bu durumda, sadece yeşil alan cepleri haline gelmişlerdir - tüm şekil ve boyutlarda görünen konutların çevresinde bulunurlar. Böylece daha güvenli bir konut oluşturarak - Tip 1 ve 2 avlular, estetik ve fonksiyonlarını içselleştirerek daha özel alanlar için konutu içselleştirmek yeteneklerini korurlar. Genellikle konutun en özel alanında göründüklerinden, ”Yatak Odası Alanı“ açısından, Tip 1'de yatak odalarının konumu Tip 2'den daha net tanımlanmıştır. Toplu ve özel alanlarda konut planı içinde göründüklerinden Tip 2'de durum böyle değildir. ”Yaşayan Alan“a bakıldığında, yatak odasında görüldüğü gibi Tip 1'de mekanların konumu açısından Tip 2'ye göre daha büyük bir tanım olduğu görülmektedir. Tip 1'de, gayri resmi salon her zaman daha özel alanda yer alır ve diğer alanlarla bağlantısı iyidir, resmi olan ise ortak alandadır ve ana girişe yakın ve genellikle diğer alanlardan ayrılmıştır. Tip 2'de, her projede değişen – sadece kat planında değil aynı zamanda çeşitli katlarda - resmi ve gayri resmi salonların konumu ile ilgili açık bir tanım yoktur. Tip 2'deki ”Hizmetler Alanı" da plan boyunca dağılmıştır. Tip 1 ve 2 arasındaki bir benzerlik hepsinin evin geri kalanından ayrılmış ve dışarıdan erişilebilir hizmetli alanları açısındandır. Avlulu evlerin adaptasyonu ve evrimine yol açan Pakistan toplumundaki değişiklikler hakkında temel olarak yorum yapan 6. Bölümde sonuçlar sunulmuştur. Gizlilik, kişisel alan ve sınırlama ihtiyacı gibi faktörler, yeni yapıların yeniden ele alınması için zaman içinde mekansal organizasyona neden olarak artmıştır. Çeşitli avlu tipolojilerin keşfinde, avluların anlam ve öneminin bir kısmı yok olmuştur. Diğer durumlarda, avlu alanları eski evlerde ve haveli'de olduğu gibi aynı kalmış ancak değişen fikirler, değerler ve inançlara ayak uydurmak için farklı adlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
The domestic architecture is an oft-neglected aspect of urban society in Pakistan, even though a majority of architecture is in fact residential in nature. Furthermore, domestic architecture is the most important kind of architecture as people spend a majority of their times in these dwellings and draw upon them to provide for the most basic of physical and psychological needs. As there are a wide variety of different housings types in Pakistan, this thesis focuses on analyzing a particular type, the courtyard house, and compares that with what can be considered an ideal courtyard house layout using syntactical analysis methods. In order to perform a study on residential housing, a strong theoretical basis is provided in Chapter 2, which covers topics such as social group theory, social change, changes in cultural ecology and individual behavior, territoriality, as well as changes in spatial organization, personal space, privacy and behavioral modes. Additionally, particular cases of Pakistani society are discussed in order to better understand how theory relates to the current situation in Pakistan. To highlight points of particular importance, social change theory refers to the idea that society moves forward by either dialectical or evolutionary processes that can be driven by cultural, economic, religious, scientific or technological forces. Gemeinschaft and Gesellschaft are two contrasting terms that best explain the transformation of the Pakistani society to its current form. Gemeinschaft is commonly translated as“community”, where a group of people is considered more important than the individual whilst Gesellschaft is translated“society”where the individual and his interests take priority over the needs of the community. Historically, Pakistani society was predominantly a Gemeinschaft one where people lived in large joint family structures in close proximity or in the same residence, having a common understanding of social interactions, values and beliefs. However, with the increase of capitalistic economy, more independent living, scattered families and large cities, Gesellschaft tendencies have progressively become more dominant in the social structure of Pakistan. The exchange of people, goods, information, ideas and mentalities has ultimately made the larger cities like Karachi and Lahore, centers of great change. Primary territories such as private dwellings – are central to lives of the urban residents as they provide a place to retreat, assume a certain image and status within the family and society. With the transformation of society, the use and control of various spaces within these dwellings, has changed over time according to gender, age and activities. Evidently, partitions have grown more rigid over time causing spaces to become more segregated and specific in nature. Furthermore, family members interacting within these spaces have been afforded more personal space and privacy over time. With regards to understanding the modern courtyard house, one needs to be familiar with the origins of the dwelling and the long and varied history of architecture that the house draws inspiration from. Therefore, Chapter 3 follows the developments of the first rural dwellings found in the Indian sub-continent, the adaptation of these houses as the needs of the rural man changed, the urban houses that took these rural houses as their basis and the courtyards which first started to appear at this time into more developed urban courtyard houses that were adapted to the urban lifestyle. These houses were then reformed to the haveli house-type – the precursor of the modern day courtyard house. Based on the preceding research and knowledge, it is believed that the contemporary courtyard houses following the single central courtyard house typology has a better connectivity and smaller depth value in comparison to the multiple courtyard typology with dispersed, non-central courtyards throughout the house layout. This is explained in Chapter 4 along with the syntax analysis terminology and methods that have been used to perform the study.