Dahili yoğun bakımlarda çalışan hemşirelerin bireyselleştirilmiş bakım ve bakım kalitesi algılama düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of relationship between individualized care and care quality perception levels of nurses' working in intensive care units
- Tez No: 778853
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA TÜREN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu araştırma, dahili yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin bireyselleştirilmiş bakım ve bakım kalitesi algılama düzeylerinin değerlendirilmesi ve arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Tanımlayıcı tipte ve kesitsel olarak tasarlanan araştırmanın verileri Mayıs 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında İstanbul ilinde S.B.Ü. Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, ek hizmet binası olan Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve S.B.Ü. Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden anket çalışması yöntemi uygulanarak toplandı. Anket formu; araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanmış Veri Toplama Formu, Bakım Davranış Ölçeği-24, Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-Hemşire kullanılarak oluşturuldu. Araştırma, çalışmaya katılım ölçütlerine uygun 154 erişkin yoğun bakım ünitesi hemşiresinin katılımıyla tamamlandı. IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) Statistics 24.00 programında frekans, ortalama ± standart sapma (SS), yüzde (%), Spearman korelasyon analizi, Kolmogorov Smirnov normallik testi, çoklu regresyon analizi ile araştırma verileri istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Hemşirelerin Bakım Davranışları Ölçeği-24 (BDÖ-24) toplam puan ortalaması 5,16±0,62 ve alt boyutların puan ortalamaları; güvence 5,16±0,66, bilgi-beceri 5,34±0,62, saygılı olma 5,13±0,74 ve bağlılık 5,03±0,70 olarak belirlendi. Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası- Hemşire (BBS-Hemşire) toplam puan ortalaması 4,26±0,56 olduğu saptandı. Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-A Hemşire (BBSA-Hemşire; hastanın bireyselliğini destekleme) puan ortalaması 4,25±0,58, alt boyutlarının puan ortalamaları; klinik durum 4,35±0,58, kişisel yaşam durum 4,00±0,82, karar verme kontrol 4,31±0,59 olduğu; Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-B Hemşire (BBSB-Hemşire; hastanın bakımını bireyselleştirme algısı) puan ortalamasının 4,26±0,65 olduğu ve alt boyutlarının puan ortalamaları; klinik durum 4,37±0,62, kişisel yaşam durum 4,03±0,86, karar verme kontrol 4,28±0,69 olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the perception levels of individualised care and quality of care of nurses working in internal intensive care units and to examine the relationship between them. Method: The data of the descriptive and cross-sectional study were collected from S.B.U. Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, Sarıyer Hamidiye Etfal Training and Research Hospital which has an additional service building, and S.B.U. Mehmet Akif Ersoy Chest, Heart and Vascular Surgery Training and Research Hospital in Istanbul between May 2022 and September 2022 by applying the questionnaire method. The questionnaire form was created by using the Data Collection Form, Caring Behaviors Inventory-24(CBI-24), Individualized Care Scale-Nurse(ICS-Nurse) prepared by the researcher by reviewing the literature. The study was completed with the participation of 154 adult intensive care unit nurses who met the inclusion criteria. The research data were statistically evaluated with frequency, mean ± standard deviation (SD), percentage (%), Spearman correlation analysis, Kolmogorov Smirnov normality test, multiple regression analysis in IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) Statistics 24.00 programme. Results: The mean total score of the nurses' Caring Behaviors Inventory-24(CBI-24) was 5,16±0,62 and the mean scores of the subscales were as follows: assurance 5,16±0,66, knowledge and skill 5,34±0,62, respectful 5,13±0,74 and connectedness 5,03±0,70. Individualized Care Scale-Nurse (ICS-Nurse) total mean score was 4,26±0,56, the mean score of the Individualized Care Scale-A Nurse (ICSA-Nurse; supporting the individuality of the patient) was 4,25±0,58, and the mean scores of the subscales; clinical situation 4,35±0,58, personal life situation 4,00±0,82, decisional control 4,31±0,59; the mean score of the Individualized Care Scale-B Nurse (ICSB-Nurse; perception of individualising the patient's care) was 4,26±0,65, and the mean scores of its subscales; clinical situation 4,37±0,62, personal life situation 4,03±0,86, decisional control 4,28±0,69.