Dynamische Wasserkraftmodellierung verschiedener Regionen der Türkei und Untersuchung eines möglichen Pumpspeicherausbaus
Türkiye'nin farklı bölgelerindeki hidroelektrik santrallerin dinamik modellenmesi ve olası bir pompaj depolamalı hidroelektrik santralin kurulumunun incelenmesi
- Tez No: 778854
- Danışmanlar: PROF. DR. REINHARD HAAS, DR. GERHARD TOTSCHNIG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Almanca
- Üniversite: Technische Universität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AB 20/20/20 hedefleriyle, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretiminde yüksek bir paya ulaşmasını hedeflemektedir. Bu nedenle, Avrupa ülkelerinin modellendiği AutRES100 projesi başlatılmıştır. Türkiye de 2023'e kadar bunu gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu yüksek lisans tezinde Türkiye'nin iki farklı bölgesindeki belirli hidroelektrik santralleri modellenmiştir. Bu amaçla, 2002, 2003, 2004 ve 2005 yılları için çeşitli program koşumları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu iki bölgeden birinde olası bir pompaj depolamalı hidroelektrik santralin kurulumu ekonomik açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the 20/20/20 objectives, the EU aims to reach a high share of renewable energy sources in electricity generation. For this reason, the project AutRES100 was started in which European countries are modeled. Turkey has also set the realization of this project until 2023 as an aim. In this master's thesis, particular hydropower plants in two different regions of Turkey were modeled. Therefore, several program runs were executed for years 2002, 2003, 2004 and 2005. Subsequently the construction of a potential pumped-storage plant in one of these two regions was investigated economically.