Üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda yaş gruplarına göre risk faktörleri ve endoskopi sonuçlarının irdelenmesi
Upper gastrointestinal system bleeding according to age groups in patients risk factors and endoscopy results evaluation
  1. Tez No: 778860
  2. Yazar: AHMET ÖZVEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVNAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç Üst gastrointestinal sistem kanamaları acil servise başvurular arasında önemli bir yere sahiptir. Asit baskılayıcı tedavileri kullanma sıklığında artış ve başarılı endoskopik müdahalelerin geliştirilmesine rağmen mortalite oranları hala yüksektir[1]. Farklı kaynaklarda mortalite %5-15 arasında bildirilmektedir[2]. Üst GİS kanamalarının etiyolojisinde yer alan risk faktörleri kanama sıklığını arttırdığı gibi kanamanın ciddiyetini ve tedavi süresini de etkilemektedir. Biz çalışmamızda İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'nde Kasım 2010 - Kasım 2011 tarihleri arasında üst GİS kanaması tanısı almış olan hastaları yaş gruplarına göre risk faktörlerini ve endoskopi sonuçlarını retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve metod Bu çalışmada, Kasım 2010 – Kasım 2011 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine üst GİS kanaması teşhisi ile yatırılarak endoskopisi yapılan ve tedavi edilen 475 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analiz için“SPSS 15.0”programı kullanıldı. Tanımlayıcı analizlerde kategorik değişkenler sayı ve yüzde, sayısal değişkenler ortalama, standart sapma, ortanca olarak sunuldu. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p değerinin 0,05 ten küçük olması durumu olarak kabul edildi. Bulgular Hastaların %71,8 'i erkek, %28,2 'si kadın olarak tespit edildi. Üst GİS kanaması tanısı alan kadınların % 67,2 'si 65 yaş ve üzerinde iken erkeklerde ise bu oran %46,9 'du. Hastaların yaş ortalaması 63+/-17,2 olarak bulundu. En sık eşlik eden hastalık hipertansiyon iken, onu sırası ile diyabetes mellitus ve koroner arter hastalığı takip etmiştir. Hastaların %70,7 'si en az bir ilaç ilaç kullanıyordu. Aspirin, NSAİ ilaç, warfarin, steroid gibi üst GİS kanamasında risk faktörü olarak değerlendirilen ilaç kullananların oranı %44 olarak tespit edildi. Hastaların %57,3 'ünde endoskopik işlem sırasında müdahale yapılmaz iken, yapılan endoskopik müdahaleler içinde en sık skleroterapi %36,4 olduğu görülmektedir. Endoskopi sonucunda en sık görülen lezyon %37,3 ile duodenal ülser olarak tespit edildi. İkinci sıklıkta ise %17,9 ile mide ülseri görüldü. Diğer lezyonlar sırası ile eroziv gastrit %12,4, özefagus varis kanaması %9,7, özefajit %6,3, malignite düşündüren lezyon %5,7 olarak tespit edildi. 62 Tartışma ve Sonuç Çalışmamızda diğer çalışmalar ile uyumlu olarak üst gastrointestinal sistem kanamasının erkeklerde kadınlara göre daha sık görüldüğü tespit edildi. Hastaların yaşları 18 ile 97 arasında değişmekte olup ortalama 63 ± 17,2 olarak tespit edildi. Yaşam beklentisinin artmasının bir sonucu olarak üst GİS kanamasında yaş ortalamasının arttığı görüldü. İleri yaş hastalarda gastrointestinal sistem kanamasının daha sık görülmesi risk faktörü olarak kabul edilen, gastrointestinal mukozaya hasar veren ilaçların artan kullanım sıklığı, H.pylori sıklığının yaş ile artması ve iskemik mukozal hasarın sıklığında artış ile açıklanabilir. Bu oranın eşlik eden hastalıklar ve ilaç kullanım sıklığında artış olması ile birlikte daha da artacağı açık olarak görülmektedir. 65 yaş altı ve üstü olan hastalar etiyoloji açısından karşılaştırıldığında bazı altgruplar arasında farklılık gözlense de istatistiksel olarak belirgin fark tespit edilmemiş olup, oranlar benzer olarak bulundu. Risk faktörü kabul edilen ilaçları kullananlar ile kullanmayanlar arasında kan ürünleri replasmanı alanların sayısında anlamlı fark saptanmadı. Ancak bu gruptaki ilaçları kullanan hastalarda eroziv gastrit, mide ülseri, duodenal ülser sıklığında istatistiksel anlamlı fark tespit edildi. Peptik ülser tespit edilen hastalarda ülser derecesi arttıkça kan ürünleri desteği ihtiyacı olanların oranında artış olduğu gözlendi. Lezyonun kanama potansiyelindeki ve kan kaybı hızındaki artış ile ilişkili olarak destek kan ürünü ihtiyacının artması diğer çalışmalar gibi bizim çalışmamızda da gözlendi. Üst GİS kanaması tanısıyla hastanemize yatırılan hastaların yatış hematokrit seviyesi ne kadar düşük ise hastanede kalış süresi o ölçüde uzamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objection Upper gastrointestinal bleedings remains one of the important causes of emergency admissions. Despite increasing rates of acid suppressing drug usage and successful endoscopic interventions,mortality rates still remain high. References reveal that mortality rates are between 10% - 15%. Risk factors associated with upper GIS bleedings increase incidence of bleeding, and also affect severity of bleeding and treatment time. In the present study, we aimed to evaluate retrospectively risk factors for different age groups and the endoscopic results of patients who are diagnosed with GIS bleeding between November 2010 and November 2011, in Izmir Tepecik Education and Research Hospital. Materials and Methods In the present study 475 patients, who had endoscopy for the diagnosis of GIS bleeding between November 2010 and November 2011, in Izmir Tepecik Education and Research Hospital, were evaluated retrospectivey. SPSS 15.0 software was used for the statistical analysation of datas collected in this study. In defining analyses; categorical variables were presented with numbers and percentages, numerical variables were presented with mean, standart deviation, median.